Anemone blanda – zawilec grecki


Anemone blanda - zawilec grecki

Pochodzenie i opis

Anemone blanda – zawilec grecki rośnie dziko na Półwyspie Bałkańskim.

Zawilec grecki to niska roślina bulwiasta. Kwitnie wczesną wiosną.

Dorasta do 15-20 cm. Wytwarza niewielkie, pomarszczone bulwy. Wyglądają one jak grudki ziemi. Liście są powcinane i zanikają po kwitnieniu. Główną ozdobą zawilca greckiego są kwiaty. Wyrastają one pojedynczo na pędach. Mają liczne promieniście ułożone płatki, niebieskie u gatunku oraz fioletowe, różowe lub białe u odmian ogrodowych. Zawilec grecki kwitnie wczesną wiosną, w III/IV.

Wymagania i uprawa

Zawilec grecki dobrze rośnie w miejscu ciepłym i osłoniętym od wiatru. Wymaga stanowiska jasnego lub tylko lekko ocienionego. Dobrze rośnie i kwitnie tylko na glebach lekko kwaśnych i przepuszczalnych. Zimy znosi dobrze pod lekkim okryciem z liści lub torfu. Wiosną, w pełni wegetacji, wymaga intensywnego podlewania. Latem, w okresie spoczynku, nie znosi nadmiaru wilgoci.

Anemone blanda – zawilec greckiBulwy zawilca greckiego

Bulwy można zostawić na kilka lat w tym samym miejscu. Jedynie na glebie zbyt zwięzłej wykopujemy je po zaschnięciu części nadziemnych. Bulwy przechowujemy przez lato w miejscu przewiewnym, w ażurowych skrzynkach, przesypane podłożem. Przed sadzeniem oddzielamy bulwki przybyszowe (jednoczesne rozmnażanie) i moczymy przez kilka godzin, a nawet dobę w wodzie. Bulwy sadzimy ponownie do gruntu we IX-X. Przed zimą glebę ściółkujemy.

Zawilec grecki najłatwiej jest rozmnożyć przez podział bulw przed sadzeniem. Czysty gatunek można też rozmnażać przez nasiona (IX). Gatunek łatwo daje samosiew, ale rośliny wyprodukowane w ten sposób zakwitną po 2-3 latach.

Zastosowanie

Zawilec grecki świetnie nadaje się na wiosenne rabaty pod drzewami i krzewami liściastymi. Jest to szczególnie ważne dlatego, że zimą opadnięte liście stanowią naturalną ściółkę, a w okresie wegetacji użyźniają glebę. Zawilec ten można też sadzić w ogrodach skalnych.


 

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne