Anemone nemorosa – zawilec gajowy, niestrętek

Anemone nemorosa – zawilec gajowy, niestrętek


anemone-nemrosa-zawilec-gajowy

Pochodzenie i opis

Anemone nemorosa – zawilec gajowy, niestrętek jest gatunkiem rodzimym. Rośnie w runie leśnym lasów liściastych i mieszanych prawie całej Polski. Jest to najczęściej spotykany u nas zawilec.

Zawilec gajowy jest niewątpliwie jednym z symboli wiosny. Bardzo często spotykamy go w czasie wiosennych wycieczek po lasach i parkach. Jego drobne lecz bardzo liczne białe kwiaty już z daleka przyciągają wzrok wśród bezlistnych i smutnych jeszcze drzew. Decydując się na ten gatunek zawilca musimy jednak pamiętać, że po kwitnieniu cała część nadziemna stopniowo zanika, pozostawiając pustą przestrzeń na rabacie.

Zawilec gajowy jest niską byliną zimującą w gruncie. Jest gatunkiem krajowym. Kwitnie na przedwiośniu.

Wytwarza cienkie, poziome, brązowe kłącza, dzięki którym się rozrasta. Osiąga wysokość do 25 cm. Tworzy rozległe kwieciste dywany. Liście ma trójdzielne, mocno wcinane, osadzone po trzy na łodydze.

Kwiaty są białe, a z zewnątrz różowawe. Wyrastają pojedynczo na krótkich pędach kwiatostanowych. Kwiaty zamykają się i przewisają przy pochmurnej pogodzie oraz wieczorem i w nocy. Są owadopylne. Zawilec gajowy kwitnie już w III-IV, gdy tylko zniknie śnieg.

Czy wiesz, że …

owocem jest mały owłosiony orzeszek z niewielkim wyrostkiem (elajosom) dzięki któremu nasiona rozsiewane są przez mrówki.

Po kwitnieniu część nadziemna rośliny zanika. Cała roślina jest lekko trująca. Zawiera m.in. anemoninę, która drażni skórę i błony śluzowe oraz powoduje zapalenie spojówek. Jednakże po wysuszeniu roślina staje się nieszkodliwa.anemone-nemrosa-zawilec-gajowy

Wymagania i uprawa

Zawilec gajowy preferuje stanowisko półcieniste. Najlepiej rośnie pod drzewami i krzewami liściastymi. W takim miejscu roślina ma zapewnione nasłonecznienie w okresie kwitnienia oraz cień w dalszym okresie wegetacji. Wymaga gleby dość żyzna i wilgotnej, próchnicznej. Jeżeli posadzimy go w odpowiednim miejscu, to będzie rośliną zupełnie bezobsługową. Rozmnaża się przez podział kłączy latem lub przez wysiew nasion.

Zastosowanie

Doskonała roślina do sadzenia pod drzewami i krzewami. Najlepiej wygląda w dużych grupach w ogrodach naturalistycznych. Przy wyborze miejsca należy pamiętać, że część nadziemna zawilca gajowego stopniowo zanika po kwitnieniu. Dlatego też nie należy go sadzić na brzegu rabat.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne