Anigozanthos x hybridus – anigozantos mieszańcowy, kangurza łapa

Anigozanthos x hybridus – anigozantos mieszańcowy, kangurza łapa


Anigozanthos x hybridus - anigozantos mieszańcowy, kangurza łapa

Pochodzenie i opis

Anigozanthos x hybridus – anigozantos mieszańcowy, kangurza łapa rośnie dziko w zachodniej Australii, na suchych piaszczystych glebach.

Anigozantos jest u nas uprawiany jako oryginalna roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz.

Anigozanthos x hybridus - anigozantos mieszańcowy, kangurza łapa
Otwarty kwiat z żółtymi pylnikami

Kwitnące okazy dorastają do 30 cm. Gatunki dzikie mogą dorastać do 200 cm. Roślina wytwarza podziemne kłącza, z których wyrastają liście i pędy kwiatostanowe. Gromadzony w kłączu i korzeniach sok pozwala przetrwać ekstremalne warunki suszy. Pędy kwiatostanowe, liście i kwiaty sztywne, pokryte delikatnym meszkiem. Liście wąskie trawiaste, wyrastające bezpośrednio z podłoża, tworzące gęste kępy, dzięki którym roślina intensywnie się rozrasta. Kwiaty bardzo oryginalne, rurkowate, żółte, pomarańczowe lub czerwone, zebrane w kłosy, najładniej wyglądają jeszcze nie otwarte, po otwarciu ukazują się żółte pylniki. Główne kwitnienie przypada na lato. Aby roślina długo kwitła należy systematycznie usuwać przekwitnięte kwiatostany.Anigozanthos x hybridus - anigozantos mieszańcowy, kangurza łapa

Wymagania i uprawa

Kangurza łapa uwielbia słońce, może stać nawet na bardzo nasłonecznionym parapecie. Przy niedostatku światła roślina nie kwitnie. Lato może spędzać w zacisznym ogrodzie lub balkonie. Temperatura powietrza w okresie wegetacji powinna wynosić ok. 20oC, a w okresie spoczynku (zimą) wystarczy ok. 10oC. Rośliny doniczkowe wymagają systematycznego podlewania, jednak korzenie nie mogą stać w wodzie. Roślina nie powinna być zraszana, gdyż łatwo zapada na choroby grzybowe. Doskonale natomiast znosi niską wilgotność naszych mieszkań zimą (40%). Nie znosi przenawożenia i nadmiernego zasolenia podłoża, wystarczy jedna dawka nawozu co 3 tygodnie (stężenie o połowę mniejsze niż podaje producent).

Anigozantos łatwo rozmnaża się przez podział rozrośniętych kęp wiosną podczas przesadzania.

Zastosowanie

Anigozantos to oryginalna, jeszcze mało znana roślina doniczkowa. Jest ozdobny zarówno z kwiatów jak i z liści. Kwiaty mogą być stosowane do świeżych (duża trwałość w wazonie) i suchych bukietów.


4

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne