Antirrhinum majus – wyżlin większy, lwia paszcza

Antirrhinum majus – wyżlin większy, lwia paszcza


antirrhinum-majus-wyzlin-wiekszy

Pochodzenie i opis

Antirrhinum majus – wyżlin większy, lwia paszcza rośnie dziko w południowa Europa i Afryce północnej, gdzie jest byliną.

Wyżlin jest byliną, ale u nas jest traktowany jako roślina jednoroczna produkowana z rozsady.

Osiąga wysokość od 15 nawet do 80 cm w zależności od odmiany. Pędy ma lekko zdrewniałe, od dołu rozgałęzione, lekko owłosione. Liście są lancetowate, gładkie, błyszczące, ciemnozielone.

Kwiaty są grzbieciste, na krótkich łodyżkach, w gronach. Barwy kwiatów są bardzo różne, jedno lub dwubarwne, pastelowe. Kwitnie od VI aż do późnej jesieni.

Nasiona są drobne, okrągłe, brunatne (5000-8000 sztuk/1 g).

Wymagania i uprawa

Dla wyżlinu najlepsze jest stanowisko słoneczne i ciepłe. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, piaszczysto-gliniastych i przepuszczalnych. Jest gatunkiem odpornym na wiosenne przymrozki.

Nasiona wysiewa się w III w szklarni lub w ciepłym inspekcie. Nasion nie przykrywa się podłożem, ponieważ są bardzo drobne. Kiełkowanie następuje w temperaturze ok. 20oC. Siewki pojawiają się po ok. 14 dniach. Siewki pikujemy. Dobrze jest uszczykiwać wierzchołki przepikowanych roślin w celu rozkrzewienia. Na miejsce stałe sadzimy na przełomie IV i V w rozstawie 25-30 cm x 30-40 cm (w zależności od odmiany). Można też wysiewać nasiona bezpośrednio do gruntu w IV.

Zastosowanie

Wyżlin jest doskonałą rośliną na kwiat cięty. Ponadto dobrze nadaje się na kwietniki, obwódki oraz do obsadzania pojemników, szczególnie odmiany karłowe.

Antirrhinum majus - wyżlin większy, lwia paszcza
Kwiaty wyżlinu z bliska

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne