Aquilegia x hybrida, Aquilegia cultorum – orlik mieszańcowy

Aquilegia x hybrida, Aquilegia cultorum – orlik mieszańcowy


aquilegia-hybrida

Pochodzenie i opis

Aquilegia x hybrida, Aquilegia cultorum – orlik mieszańcowy jest mieszańcem uprawnym, którego gatunki wyjściowe rosną dziko w północnej Afryce, na Wyspach Kanaryjskich oraz w Europie. Wytwarza mięsiste, grube kłącza. Osiąga wysokość 40-70 cm.aquilegia-hybrida

Orlik mieszańcowy jest krótkowieczną byliną zimującą w gruncie. Jest ozdobny głównie w czasie kwitnienia.

Orlik tworzy wzniesioną kępę. Liście ma złożone, trójdzielne, niebieskawo zielone. Przed i w czasie kwitnienia liście stanowią element ozdobny rośliny.

Liście orlików żółkną po kwitnieniu, dlatego roślin tych nie powinno się sadzić na pierwszym planie rabat ani w pojemnikach w nasadzeniach jednogatunkowych.

aquilegia-hybrida
Liście orlika są oryginalne i dekoracyjne

Kwiaty są różnobarwne, w  zależności od odmiany. Mają charakterystyczną ostrogę od tyłu. Są zebrane od kilku do kilkunastu na jednym pędzie kwiatostanowym. Orlik kwitnie w V-VI. Owocem są całkiem dekoracyjne mieszki.

Orliki łatwo się rozsiewają. Zawierają substancje trujące.

Wymagania i uprawa

Orlik mieszańcowy lubi stanowisko półcieniste i chłodne. W takim miejscu lepiej i dłużej kwitnie. Nie lubi pełnego słońca. Gleba powinna być żyzna, średnio wilgotna, lekka, próchniczna.

Orliki należy systematycznie podlewać w czasie suszy. Wymagają podpierania na wypadek silnych wiatrów. Ze względu na krótkowieczność rośliny muszą być regularnie wymieniane co kilka lat. Należy usuwać przekwitłe kwiaty, aby nie dopuścić do samosiewów.

aquilegia-hybrida
Mieszki powinno się przycinać aby zapobiec samosiewom
Rozmnażanie

Orliki rozmnażamy przez wysiew nasion w III-VI, w temp.ok.20°C. Jeżeli zbieramy nasiona z własnej rabaty, to wysiewamy je od razu po zbiorze. Rośliny łatwo krzyżują się. Kiełkują na świetle po upływie 5-6 tygodni. Podział roślin jest trudny i ryzykowny.

Zastosowanie

Orlik mieszańcowy stosujemy głównie na rabatach, a niższe odmiany w ogródkach skalnych i alpinariach. Nie zaleca się sadzić go na brzegu rabaty, gdyż zanika po kwitnieniu. Orliki można też stosować jako kwiat cięty.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne