Artemisia schmidtiana – bylica Schmidta

Artemisia schmidtiana – bylica Schmidta


Artemisia schmidtiana - bylica Schmidta
Bylica Schmidta `Silver Mound`
Pochodzenie i opis

Artemisia schmidtiana – bylica Schmidta rośnie dziko w wysokich górach Japonii. Tworzy srebrne, zwarte poduszki dorastające do 30 cm. Liście są pierzaste, srebrzyście owłosione. Są główną ozdobą rośliny.

Bylica Schmidta jest byliną zimującą w gruncie. Jej pędy drewnieją od podstawy. Jest ozdobna z liści.

Kwiaty bylicy są drobne, żółte, niepozorne. Pojawiają się w VIII-IX. Bylica Szmidta jest rośliną dość ekspansywną, dlatego wymaga w ogrodzie dużo miejsca. Łatwo też daje samosiew.

Wymagania i uprawa

Bylica jest gatunkiem bardzo łatwym w uprawie. Do dobrego rozwoju wymaga pełnego słońca oraz przepuszczalnej gleby. Jest w pełni mrozoodporna. Nie znosi stagnującej wody w glebie, na stanowisku wilgotnym może nie przezimować. Na glebie żyznej traci swój zwarty pokrój. Dobrze znosi strzyżenie, zabieg ten wpływa na rozkrzewianie się roślin.

Rozmnażanie bylicy jest łatwe. Można dzielić rozrośnięte kępy. W miarę łatwo rozmnaża się też przez sadzonki wierzchołkowe sporządzane wiosną. Sadzonki ukorzeniają się w przeciągu 3 tygodni.

Zastosowanie

Jest to doskonała roślina do zadarniania suchych, mocno nasłonecznionych powierzchni ogrodu. Świetnie prezentuje się w towarzystwie roślin o mocnych barwach. Dobrze rośnie i wygląda w ogrodach skalnych, najlepiej na ich szczycie, gdzie jest sucho, słonecznie i nie ma zalegającej w glebie wody. Można też tworzyć z niej zwarte obwódki i niewielkie żywopłoty.

Odmiany

`Nana` – bardzo niska, dorastająca do 10 cm;

`Silver Mound` – pokrój bardzo zwarty, liście intensywnie srebrne.


3

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne