Asarum europaeum – kopytnik pospolity, narda leśna, kleśnica

Asarum europaeum – kopytnik pospolity


Asarum europaeum - kopytnik pospolity, narda leśna, kleśnica

Pochodzenie i opis

Asarum europaeum – kopytnik pospolity, narda leśna, kleśnica to bardzo wdzięczna i dobrze znana, choć dość rzadko uprawiana bylina. Zachwyca przede wszystkim wspaniałym dywanowym pokrojem i pięknie błyszczącymi liśćmi, utrzymującymi się na roślinie przez cały rok. Od kształtu liści wywodzi się polska nazwa – liście przypominają odcisk końskiego kopyta.

Sporej wprawy wymaga odnalezienie kwiatów kopytnika, które są tak niepozorne, że niemal niezauważalne.

Wielu początkujących ogrodników rezygnuje z uprawy kopytnika po pierwszych nieudanych próbach, ponieważ jest to gatunek dość wymagający. Warto jednak poznać jego upodobania, by móc cały rok cieszyć oko są jego widokiem w naszym ogrodzie.

Asarum europaeum - kopytnik pospolity, narda leśna, kleśnica
Kwiat kopytnika

Kopytnik rośnie dziko w Europie i Azji. Jest także także byliną rodzimą. Rośnie w wilgotnych, żyznych lasach liściastych, szczególnie bukowych. Osiąga wysokość 10-15 cm. Tworzy kłącze płożące się tuż pod ziemią. Ma pokrój kobiercowy.

Liście są zimozielone, nerkowate, błyszczące, ciemnozielone, od spodu jaśniejsze i owłosione. Kwiaty nie mają walorów zdobniczych, są dzwonkowate, leżące na ziemi, brązowe, nieprzyjemnie pachnące. Kwitnienie w III-V.

Czy wiesz że…

Kwiaty są owadopylne – głównie zapylane przez muszki padlinowe. Zwabia je „zapach” a nie barwa kwiatu.

Możliwe jest także samozapylenie. Owocem jest omszona torebka. Nasiona rozsiewane są przez mrówki, dzięki obecności elajosomów. Cała roślina charakterystycznie korzennie pachnie. Rozrasta się powoli. Gatunek częściowo chroniony w naturalnym środowisku. Cała roślina lekko trująca.

Wymagania i uprawa

Kopytnik jest  rośliną dość wymagającą. Zdecydowanie woli stanowisko cieniste, a nawet głęboki cień. Gleba powinna być niezbyt ciężka, żyzna, wilgotna. Najlepsze jest podłoże z domieszką ziemi liściowej, z dodatkiem wapnia lub obojętna. Kopytnik jest całkowicie mrozoodporny.

W czasie suszy należy rośliny systematycznie podlewać. Nie zaleca się wygrabiać liści opadłych z drzew na rabatę jesienią, gdyż jest to dobra osłona przed mrozami i mocnymi promieniami słonecznymi zimą. Jest to jednocześnie doskonały nawóz na następny sezon wegetacyjny. W przypadku braku liści należy rośliny obsypywać jesienią ziemią kompostową lub liściową. Ze względu na powolny wzrost warto zwrócić uwagę, aby nie zagłuszyły go inne rośliny.

Rozmnażanie

Łatwo można kopytnik rozmnożyć podział kłączy w III-IV.

Zastosowanie

Kopytnik służy do zadarniania cienistych miejsc. Można go sadzić w zacienionych częściach ogrodów skalnych. Świetnie nadaje się do ogrodów naturalistycznych.

Jest to gatunek leczniczy. Surowcem zielarskim są pędy i korzenie, zawierające azaron, garbniki, skrobię i związki mineralne bogate w potas i krzemionkę. Kopytnik znany był już w starożytnym Rzymie i Grecji jako środek wymiotny, wykrztuśny i przeczyszczający. W większych dawkach jest lekko toksyczny.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne