Asclepias tuberosa – trojeść bulwiasta


Asclepias tuberosa – trojeść bulwiasta

Pochodzenie i opis

Asclepias tuberosa – trojeść bulwiasta ma jaskrawo pomarańczowe kwiaty oraz oryginalne, puchate owocostany. Dorasta do 1 m. Rośnie dziko we wschodniej części Ameryki Północnej, w suchych lasach, na skalistych nieużytkach, suchych łąkach.

Trojeść bulwiasta jest ekspansywną byliną zimującą w gruncie.

Pod ziemią tworzy zgrubiałe bulwiaste korzenie. Ma wąskie szorstkie liście, ułożone spiralnie wokół łodygi. Łodygę pokrywają  delikatne włoski.

Największą ozdobą rośliny są kwiaty. Są one zebrane na wierzchołkach w baldachowate kwiatostany. Kwiaty są wyjątkowo jaskrawe, pomarańczowe. Są miododajne, wabią też motyle (ang. Butterfly Weed – motyle ziele). Kwitnie w VI-VIII. Na jesieni pojawiają się puchate nasiona wysypujące się z podłużnych strąków.

Wymagania i uprawa

Trojeść bulwiasta dobrze rośnie na stanowisku słonecznym, ciepłym, osłoniętym na przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej glebie, najlepiej z dodatkiem żwiru. Na glebie zlewnej, stale wilgotnej zagniwają zgrubiałe korzenie i roślina nie jest zimotrwała. Nie lubi przesadzania.

Przed zimą część nadziemną ścinamy, a glebę wokół rośliny okrywamy suchymi liśćmi i ziemią, albo wykopujemy i przechowujemy w chłodnych, ale zabezpieczonych przed mrozem pomieszczeniach.

Trojeść bulwiastą rozmnażamy przez wysiew nasion na wiosnę lub jesienią. Łatwo daje też samosiew, a w miejscach sprzyjających staje się ekspansywna.

Asclepias tuberosa – trojeść bulwiasta
Nasiona trojeści są zaopatrzone w puszysty aparat lotny

Zastosowanie

Trojeść bulwiasta to doskonała roślina rabatowa, ze względu na jaskrawy kolor kwiatów. Kwiaty są trwałe, dlatego nadają się też do bukietów.

 


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne