Azalie i różaneczniki

Azalie i różaneczniki


Azalie i różaneczniki należą do tego samego rodzaju Rhododendron. Seneta w Dendrologii wyróżnił dwa podrodzaje: Eurhodendron (różanecznik) i Anthodendron (azalia).

W naszych ogrodach najczęściej spotykamy dwa gatunki: Rhododendron catawbiense (różanecznik katawbijski) oraz Rhododendron flavum (azalia pontyjska).

Ich wspólną cechą są wiosenne kwiaty, różnobarwne i często intensywnie pachnące. Oba podrodzaje doskonale nadają się do leśnych ogrodów, do obsadzania miejsc pod drzewami, w okolicach zbiorników wodnych. Pięknie prezentują się w ogrodach japońskich. Odmiany miniaturowe świetnie komponują się w ogrodach skalnych.

A czym się różnią?

  • Różaneczniki mają liście skórzaste, błyszczące, zimozielone. Azalie mają liście miękkie, owłosione, sezonowe, jesienią przebarwiające się na żółto, pomarańczowo i czerwono. Ale już azalie japońskie mają liście zimozielone, drobne.
  • Różaneczniki kwitną nieco później (V-VI). Azalie kwitną w IV-V.
  • Różaneczniki gorzej znoszą nasze zimy. W mroźne, suche bezśnieżne zimy łatwo wysychają. Azalie o liściach sezonowych dobrze znoszą nasze zimy.

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne