Begonia semperflorens – begonia stale kwitnąca

Begonia semperflorens – begonia stale kwitnąca


Begonia semperflorens – begonia stale kwitnąca

Pochodzenie i opis

Begonia semperflorens – begonia stale kwitnąca rośnie dziko w Brazylii, gdzie jest byliną. Dorasta do 50 cm wysokości. Najczęściej uprawiamy odmiany niższe – do 25 cm.

Begonia jest byliną, ale u nas traktuje się ją jako roślina jednoroczna produkowana z rozsady.

Pędy begonii są mięsiste, soczyste i obficie ulistnione. Liście są ukośnie asymetryczne, stąd inna nazwa wszystkich begonii – ukośnica. Liście są mięsiste, często czerwono zabarwione, błyszczące.

Kwiaty są rozdzielnopłciowe, drobne, zebrane w nieduże baldachy. Żeńskie są 5-płatkowe, a męskie 4-płatkowe. Kwiaty mają barwy białe, różowe, czerwone. Begonia stale kwitnąca kwitnie bardzo długo, nawet do X.

Nasiona są bardzo drobne, okrągłe, brązowe (60 tys. – 90 tys. sztuk/1 g).

Begonia semperflorens – begonia stale kwitnącaWymagania i uprawa

Najlepsze dla begonii jest stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba powinna być próchniczna, najlepiej z domieszką ziemi liściowej, luźna, umiarkowanie lecz stale wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym.

Szczególnie wrażliwe są siewki i małe pikówki. Wymagają wysokich temperatur (ok. 20oC) oraz są bardzo wrażliwe na nadmiar wilgoci. Szczególnie należy uważać, żeby nie moczyć liści, gdyż są bardzo atakują je grzyby wywołujące zgorzel siewek.

Begonia stale kwitnąca jest rośliną jednoroczną o najdłuższym okresie rozwoju, dlatego aby uzyskać kwitnące rośliny, należy rozpocząć uprawę już w XII/I.

Nasiona wysiewamy do skrzynek, do przepuszczalnego podłoża. Ponieważ nasiona są bardzo drobne i wymagają światła do kiełkowania, to nie przykrywamy ich, a tylko lekko wgniatamy w ziemię. Aby nasiona nie przeschły, pojemniki z wysiewami przykrywamy szybą. Szybę co najmniej raz dziennie podnosimy w celu przewietrzenia. W czasie kiełkowania utrzymujemy temperaturę ok. 20-25oC !!!

Siewki są bardzo drobne, wolno rosną i wymagają dwu- lub trzykrotnego pikowania. Pierwsze pikowanie wykonuje się za pomocą specjalnych widełek, bo siewka jest zbyt mała, by ją chwycić palcami.

Begonia semperflorens – begonia stale kwitnącaPonieważ rozsada jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury, sadzi się ją na miejsce stałe dopiero na przełomie V i VI. Rozstawa w zależności od przeznaczenia wynosi – na kwietnikach dywanowych gęściej – 15 cm x 30 cm, a na rabatach – 20 cm x 40 cm.

Zastosowanie

Begonia stale kwitnąca to doskonała roślina na kwietniki dywanowe, obwódki, do pojemników, do uzupełniania barwnych nasadzeń. Szczególnie ładnie komponuje się z kwiatami o barwie niebieskiej i żółtej. Dzięki ciemnej barwie liści ładnie prezentuje się  na cmentarzach.Begonia semperflorens – begonia stale kwitnąca


3

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne