Begonia x tuberhybrida – begonia bulwiasta


Begonia x tuberhybrida – begonia bulwiastaPochodzenie i opis

Begonia x tuberhybrida – begonia bulwiasta jest mieszańcem gatunków, które dziko rosną w Ameryce Południowej. Osiąga wysokość 30 cm.

Jest byliną niezimującą w gruncie. Wytwarza bulwy wrażliwe na mróz.

Liście są mięsiste, owłosione, niesymetryczne (stąd inna nazwa – ukośnica). Kwiaty wyrastają z kątów liści, są pojedyncze, półpełne lub pełne, rozdzielnopłciowe. Begonia bulwiasta kwitnie od V do jesieni. Ze względu na wielkość i ilość kwiatów oraz długość pędów wyróżniamy następujące grupy odmianowe:

  • Begonia tuberhybrida grandiflora – begonia wielkokwiatowa
  • Begonia tuberhybrida floribunda – begonia średniokwiatowa
  • Begonia tuberhybrida multiflora – begonia wielokwiatowa (b. drobnokwiatowa)
  • Begonia tuberhybrida pendula – begonia zwisła
Wymagania i uprawa

Begonia bulwiasta lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba powinna być żyzna, zasobna w składniki pokarmowe. Begonia preferuje odczyn lekko kwaśny. Dobrze rośnie na oborniku. Nie znosi długotrwałych deszczów, ponieważ łatwo porażana przez choroby grzybowe. Jest wrażliwa na mróz, a nawet na przymrozki, dlatego bulwy musimy wykopywać przed zimą. Bulwy wykopujemy tuż przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami i przechowujemy przez zimę w temperaturze ok. 8oC, w torfie lub trocinach.

Przezimowane bulwy sadzimy do gruntu w V/VI, gdy minie groźba przymrozków. Możemy już w II/III wysadzić bulwy w ciepłe miejsce (ok. 20oC) i przyspieszyć – wtedy do gruntu wysadzamy nawet i kwitnące rośliny.

Rozmnażanie

Begonię bulwiastą możemy rozmnażać generatywnie lub wegetatywnie.

Wysiew nasion przeprowadzamy już w XI-II w ciepłych szklarniach. Nasiona i siewki są bardzo drobne. Pikowanie jest bardzo pracochłonne ze względu na niewielkie rozmiary siewek. Zabieg ten wykonujemy 2-3 razy. Jest to najwydajniejszy sposób rozmnażania begonii.

Wegetatywnie możemy rozmnażać begonię na dwa sposoby:

– podział bulw w IV po podpędzeniu w ciepłej szklarni (mało wydajne);

– sadzonki pędowe – ukorzenianie wybijających pędów w III/IV. Ukorzenianie trwa ok. 3 tygodni, jest też niezbyt wydajne.

Zastosowanie

Begonię bulwiastą możemy sadzić na rabaty i kwietniki. Możemy nią obsadzać pojemniki stojące i wiszące. Begonię bulwiastą wykorzystuje się też jako doniczkową roślinę pokojową.Begonia x tuberhybrida – begonia bulwiasta


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne