Berberis thunbergii – berberys Thunberga

Pochodzenie i opis
Berberis thunbergii – berberys Thunberga rośnie dziko w Japonii. Dorasta do wysokości 1,5 m. Pędy są czerwonawe, z pojedynczymi cierniami. Są to przekształcone liście. Drewno ma bardzo ładny, żółty kolor. Liście są łopatkowe, drobne, bez ząbków na brzegu (w odróżnieniu od berberysu zwyczajnego).
Berberys Thunberga jest niskim, rozłożystym krzewem.
Kwiaty berberysu są żółte, od zewnątrz zaczerwienione. Wyrastają pojedynczo lub są zebrane w pęczki po 2-5. Kwiaty nieprzyjemnie pachną. Są miododajne.

Berberys Thunberga ma łukowato wygięte pędy. Liście jesienią pięknie przebarwiają się, w zależności od odmiany. Owoce są jaskrawo czerwone. Wyhodowano wiele bardzo cennych odmian o liściach barwnych także w okresie wegetacji.
Czy wiesz, że…
Pręciki berberysów poruszają się przy dotknięciu. Jest to zjawisko tzw. sejsmonastii.
Berberys Thunberga kwitnie w V-VI. Owoce ma eliptyczne, czerwone i błyszczące. Zwisają one pojedynczo lub po kilka w pęczkach. Są jadalne (zawierają dużo witaminy C i są bardzo kwaśne). Długo pozostają na gałęziach (nawet zimą).

Wymagania i uprawa
Berberys Thunberga ma niewielkie wymagania glebowe. Gleba powinna być lekka i przepuszczalna, lepiej sucha niż zbyt wilgotna. Preferuje stanowisko słoneczne. Jest mniej odporny na mróz niż berberys zwyczajny, ale po przemarznięciu łatwo regeneruje. Dobrze znosi przesadzanie, ponieważ ma dużo drobnych korzeni. Świetnie radzi sobie w zanieczyszczonym powietrzu. Nadaje się do strzyżenia i tworzenia żywopłotów formowanych. Jednakże dużo ładniej wygląda w żywopłocie nieformowanym. Nie jest porażany przez rdzę źdźbłową jak jego bliski krewny – berberys zwyczajny.
Berberys Thunberga możemy rozmnażać przez wysiew nasion. Nasiona wysiewamy jesienią zaraz po zbiorze i oczyszczeniu ich z owocni. Możemy też wykonywać sadzonki zielne w VII-VIII, półzdrewniałe w VIII-IX lub zdrewniałe w X-XI.
Zastosowanie
Berberys Thunberga to doskonały krzew do tworzenia niskich żywopłotów. Szczególnie mają one znaczenie jako żywopłoty obronne ze względu na obecność cierni. Krzew ten nadaje się też do obsadzania skarp. Jest doskonały do tworzenia jesiennych zestawień kolorystycznych ze względu na wspaniałe czerwone i pomarańczowe zabarwienie liści. Jest cenną rośliną miododajną.

Odmiany
- ’Atropurpurea’ – odm. purpurowa, liście purpurowe w okresie wegetacji, niższa od gatunku. Możliwa do rozmnażania z nasion (powtarza cechy w 100%)
- ’Atropurpurea Nana’ – odm. niska, wolno rosnąca o purpurowych liściach
- ’Bonanza Gold’ – liście złociste
- ’Kobold’ – liście ciemnozielone
- ’Bagatelle’ – liście brązowo czerwone
- ’Golden Ring’ – liście z zieloną obwódką
- ’Harlequin’ – odmiana pstrolistna
- ’Red Chief’ – odmiana o różowych owocach
- ’Kelleris’ – dorasta aż do 3m, liście zielone z białymi plamkami
- ’Aurea’ – odmiana niska, ze złotymi liśćmi
