Berberis vulgaris – berberys zwyczajny, kwaśnica

Berberis vulgaris - kwiatyDekoracyjność: Gatunek mniej dekoracyjny od B. thunbergii. Wyższy i mniej przewisający. Liście nie przebarwiają się tak ładnie jesienią. Ozdobny przede wszystkim z kwiatów i owoców.

Berberis vulgaris - owocePochodzenie i opis: Rośnie dziko w Europie, także w Polsce, na skrajach lasów na niżu i pogórzu. Krzew o wysokości do 3 m. Pędy w środku żółte. Ciernie trójdzielne. Liście łopatkowate, ostro piłkowane na brzegach, większe niż B.thunbergii, wyrastające w pęczkach. Kwiaty żółte, nieprzyjemnie pachnące, zebrane w zwisające groniaste kwiatostany, miododajne. Pręciki kwiatów są wrażliwe na dotyk i stulają się przy najmniejszym dotyku (podobnie jak liście mimozy – sejsmonastia). Kwitnienie w V-VI. Owoce czerwone, zwisające w gronach, wykorzystywane w ziołolecznictwie.

Wymagania: Podobne do B.thunbergii, ale lepiej znosi mrozy i słabe gleby. Wrażliwy na rdzę źdźbłową.

Zastosowanie: Gatunek ma mniejsze znaczenia w terenach zieleni niż odmiany (żywopłoty, zestawienia kolorystyczne). Owoce cenione w ziołolecznictwie, zawierają ok.70mg witaminy C/100g. Można z nich robić konfitury, galaretki, syropy, soki. Kwiaty są miododajne. Wyciąg z pędów korzeni był niegdyś używany do barwienia na żółto tkanin oraz drewna.

Rozmnażanie: Podobnie jak B.thunbergii.

Odmiany:

  • `Atropurpurea` – odmiana purpurowa. Liście ciemnopurpurowe w czasie wegetacji. Można ją rozmnażać z nasion (powtarza cechy w 80-100%)


Podobne artykuły:

{module Tagi}


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *