Bidens ferulifolia – uczep rózgowaty


Bidens ferulifolia – uczep rózgowaty
Bidens ferulifolia – uczep rózgowaty
Pochodzenie i opis

Bidens ferulifolia – uczep rózgowaty to roślina do wiszących pojemników, obsypana stosunkowo dużymi kwiatami w różnych odcieniach żółci. Rośnie dziko w południowych stanach USA i w Meksyku, gdzie jest uporczywym chwastem. Długość pędów dochodzi do 100 cm.

Uczep to krótkowieczna bylina, traktowana w naszych ogrodach jako roślina jednoroczna produkowana z rozsady.

Wytwarza liczne przewisające pędy. Pędy są gęsto ulistnione. Liście są głęboko wcinane, koperkowate.

Największą ozdobą uczepu są stosunkowo duże koszyczki, wyłącznie w różnych odcieniach żółci i pomarańczy. Roślina kwitnie bardzo obficie aż do pierwszych jesiennych przymrozków.

Nasiona (a właściwie owoce – niełupki) są stosunkowo duże, wydłużone, ciemne (600 sztuk / 1 g)

Czy wiesz że …

Nasiona uczepu zaopatrzone są w dwa ostre wyrostki, które czepiają się w naturze np. futra zwierząt (stąd nazwa – „bidens – dwa zęby”).

Wymagania i uprawa

Uczep jest gatunkiem bardzo odpornym na niesprzyjające warunki. Najlepiej rośnie i kwitnie na pełnym słońcu, znosi nawet silne upały. Podłoże w pojemniku powinno być stale lekko wilgotne, przesuszona roślina zrzuca kwiaty i zamiera. Podłoże powinno być żyzne (roślina wytwarza dużo masy zielonej i kwiatów), lekko kwaśne.

W warunkach amatorskich rozmnażamy uczep przez wysiew nasion w II-III. Nasiona można wysiewać pojedynczo lub po kilka do większych pojemników (np. doniczek). W czasie produkcji rozsadę warto uszczykiwać, aby rośliny zagęściły się i wypuściły więcej kwiatostanów.

Na masową skalę uczep rozmnażany jest z sadzonek sporządzanych wczesną wiosną z roślin matecznych przechowanych zimą w jasnych chłodnych pomieszczeniach. Na miejsce stałe zarówno ukorzenione sadzonki jak i zahartowaną rozsadę wysadzamy pod koniec maja. Wymaga systematycznego podlewania, czasem nawet dwa razy dziennie. Raz w tygodniu warto nawozić rośliny nawozem wieloskładnikowym.

Zastosowanie

Uczep to doskonała roślina do obsadzania sezonowych pojemników. Ważne jest, aby przy sadzeniu w kompozycjach z innymi roślinami pamiętać, że uczep rośnie bardzo szybko i szybko może zagłuszyć słabiej rosnące rośliny. Jest też świetną rośliną okrywową na słoneczna miejsca.


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne