Brachycome iberidifolia – czubatka ubiorkolistna

Pochodzenie i opis
Brachycome (Brachyscome) iberidifolia – czubatka ubiorkolistna ma ozdobne delikatne, bardzo liczne kwiaty przypominające astry. Rośnie dziko w zachodniej Australii, na wybrzeżu, na terenach piaszczystych i w suchych lasach.
Czubatka jest rośliną jednoroczną produkowaną z rozsady.
Dorasta do 40 cm. Ma pokrój krzaczasty dzięki mocno rozgałęziającym się pędom. Pędy są delikatne, mają tendencję do przewisania. Dzięki temu czubatka jest wykorzystywana między innymi w wiszących pojemnikach.
Liście są drobne, głęboko wcinane, liczne. Kwiaty są zebrane w koszyczki – typowe kwiatostany roślin z rodziny astrowatych, podobne do koszyczków astrów lub stokrotek. Kwiaty są białe lub w różnych odcieniach fioletu. Kwitnie bardzo obficie całe lato aż do przymrozków. Nasiona są drobne, wydłużone, brązowe (6000 sztuk/1 g).

Wymagania i uprawa
Czubatka jest gatunkiem bardzo wytrzymałym. Najładniejszy, zwarty pokrój utrzymuje wyłącznie na stanowisku bardzo dobrze oświetlonym. Miejsce musi być zaciszne, osłonięte od silnych wiatrów, aby nie łamały się wiotkie pędy.
Dobrze rośnie nawet na słabych, mocno przepuszczalnych glebach, choć w pojemnikach trzeba jej zapewnić żyzne, nie przesychające podłoże. Najlepsza jest typowa ziemia kwiatowa sprzedawana w kwiaciarniach. Dobrze znosi duże zasolenie gleby. Nadmierne nawożenie azotem powoduje wybujałość rośliny i bardzo słabe kwitnienie.
Czubatkę rozmnażamy z nasion. Wysiewamy je do skrzynek w terminie wczesnowiosennym (koniec II – pocz. IV), w ciepłej szklarni. Siewki należy przepikować kępkami do doniczek. Rozsadę uszczykujemy w celu lepszego rozkrzewienia. Aby rośliny nie wyciągały się, w ostatnim okresie uprawy pod osłonami warto obniżyć temperaturę do kilkunastu stopni.
Rozsadę sadzimy na miejsce stałe po przymrozkach majowych. Posadzona do pojemników wymaga regularnego podlewania i nawożenia.
W trakcie wegetacji można roślinę przycinać. Przycinamy:
- albo końce pędów – wtedy roślinę nieznacznie zagęścimy bez uszczerbku na kwitnieniu,
- albo kilkanaście centymetrów nad ziemią – gdy roślina zaczyna słabiej kwitnąć i chcemy ją pobudzić do ponownego obfitego kwitnienia.
Zastosowanie
Czubatka jest ostatnio bardzo modną rośliną sezonową do obsadzania pojemników stojących lub wiszących. Najładniej wygląda w połączeniu z innymi roślinami balkonowymi i tarasowymi. Może być też stosowana na obwódki i do ogrodów skalnych.
