Buddleia davidii – budleja Davida, motyli krzew


Buddleia davidii - budleja Davida, motyli krzew
Budleja Davida, motyli krzew
Pochodzenie i opis

Buddleia davidii – budleja Davida, motyli krzew ma bardzo dekoracyjne kwiatostany. Kwiaty są pachnące, najczęściej fioletowe. Budleja rośnie dziko w Chinach.

Kwiaty budlei rozwijają się latem, kiedy kwitnie już niewiele krzewów. Kwiaty te zwabiają całe stada motyli.

Dorasta do 2 m wysokości. W naszych warunkach klimatycznych łatwo przemarza i co roku odbija od podstawy. Dlatego w naszych ogrodach nigdy nie osiąga dużych rozmiarów.

Krzew rozrasta się szeroko, a jego pędy w czasie kwitnienia delikatnie przewisają. Dlatego trzeba dla niego przeznaczyć dosyć dużo wolnego miejsca.

Liście rozwijają się późno na wiosnę. Są wydłużone, pokryte od spodu białym kutnerem. Kwiaty są zebrane w wąskie wiechowate kwiatostany. Są najczęściej fioletowe z pomarańczowym środkiem, przyjemnie pachnące. Kwitnie w VII-X. Kwiatostany przypominają nieco kwiatostany bzu lilaka.

Buddleia davidii - budleja Davida, motyli krzew
Kwiaty budlei
Wymagania

Budleja wymaga żyznych i przepuszczalnych gleb. Potrzebuje ciepłego, słonecznego stanowiska. Zimą przemarza do granicy śniegu (lub okrycia). Jednak na wiosnę bez problemu odbija od podstawy.

Jak wszystkie krzewy kwitnące na tegorocznych pędach, budleję można ciąć co roku tuż przy ziemi. Na zimę warto zabezpieczyć nasadę krzewu ziemią, liśćmi lub obornikiem (podobnie jak róże). Budleja nie lubi przesadzania. Powinno się przesadzać tylko młode egzemplarze i zawsze z bryłą korzeniową.

Rozmnażanie

Czysty gatunek możemy rozmnażać przez wysiew nasion. Wysiewamy je wiosną. Nasiona są drobne, dlatego nie przykrywamy ich, tylko lekko wklepujemy w podłoże.

Łatwym sposobem jest rozmnażanie odmian przez sadzonki zdrewniałe. Pędy na sadzonki pobieramy późną jesienią. Sadzonki wykonujemy zimą i przechowujemy w temperaturze kilku stopni.

Odmiany budlei możemy też rozmnażać przez sadzonki zielne. Wykonujemy je w lipcu. Sadzonki najlepiej jest ukorzeniać od razu w doniczkach, żeby uzyskać zwartą bryłę korzeniową.

Zastosowanie

Budleja jest cennym krzewem do sadzenia pojedynczo lub po kilka na trawnikach. Ładnie wygląda w towarzystwie bylin. Doskonale nadaje się do niewielkich ogródków, ponieważ corocznym cięciem ograniczamy jego rozmiary. Jest ulubionym krzewem licznych gatunków motyli.

Odmiany

Odmiany budlei różnią się przede wszystkim odcieniem barwy kwiatów – od ciemnofioletowej do białej.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne