Buxus sempervirens – bukszpan wiecznie zielony


Pochodzenie i opis
Buxus sempervirens - bukszpan wiecznie zielony, niepozorne kwiaty
Bukszpan wiecznie zielony, niepozorne kwiaty

Buxus sempervirens – bukszpan wiecznie zielony ma dekoracyjne ciemnozielone liście oraz pokrój. Jest jednym z najlepszych krzewów na strzyżone żywopłoty i rzeźby.

Pochodzi z Europy Południowej, Azji Środkowej i Wschodniej

Jest to gęsty krzew lub małe drzewko. Liście ma drobne, całobrzegie, zimozielone, ciemnozielone. Kwiaty są drobne, niepozorne, jednopienne, zielonożółte, miododajne. Kwiaty nie mają znaczenia zdobniczego. Owocem jest mała niepozorna torebka.

Wymagania
Buxus sempervirens - bukszpan wiecznie zielony, owoce
Bukszpan wiecznie zielony, owoce

Gleba przeciętna, byle nie przesuszona lub bardzo mokra. Stanowisko półcieniste do zacienionego, zaciszne (szczególnie ważne zimą). Odporny na suche i zanieczyszczone powietrze. Jak większość roślin liściastych zimozielonych źle znosi nasze zimy (mrozy, silne nasłonecznienie, wysuszające wiatry, zjawisko suszy fizjologicznej) i wymaga osłaniania przed słońcem i wiatrem zimą i wiosną. Rośnie bardzo powoli. Przesadzać najlepiej z bryłą ziemi.

Zastosowanie

Bukszpan jest doskonałym krzewem na zacienione stanowiska. Bardzo dobrze znosi strzyżenie i doskonale nadaje się do tworzenia rzeźb roślinnych. Jest także podstawowym gatunkiem na strzyżone żywopłoty. Jest nieodłącznym elementem historycznych ogrodów, szczególnie barokowych. Roślina miododajna.

Rozmnażanie: Przez sadzonki półzdrewniałe w VIII-IX.

Odmiany:

`Suffruticosa` – odmiana karłowata, dorasta do wysokości 1 m.


 

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne