Calendula officinalis – nagietek lekarski

Calendula officinalis – nagietek lekarski


Calendula officinalis - nagietek lekarski

Pochodzenie i opis

Calendula officinalis – nagietek lekarski rośnie dziko w Basenie Morza Śródziemnego. Osiąga wysokość 20-70 cm. Ma sztywne, lepkie i owłosione pędy. Liście są jasnozielone lancetowane i też owłosione.

Nagietek jest rośliną jednoroczną wysiewaną wprost do gruntu.

Kwiaty są pomarańczowe lub żółte zebrane w koszyczki. Koszyczki w zależności od odmiany mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Kwitnienie jest bardzo długie, bo aż do pierwszych mrozów. W łagodniejsze zimy zdarzają się kwitnące okazy nawet w styczniu. Nasiona są dość duże, jasnobrązowe, robakowato zagięte. pokryte ostrymi wyrostkami (130-170 sztuk/1g).

Nasiona nagietka mają bardzo charakterystyczny kształt
Nasiona nagietka

Jest to jedna z najlepszych roślin ogrodowych dla początkujących ogrodników. Można by powiedzieć – sama się wysiewa, sama rośnie, sama kwitnie do mrozów (a nie przymrozków!), a jeszcze na dodatek nieźle smakuje i leczy.

Wymagania i uprawa

Nagietek musi mieć stanowisko słoneczne. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Na słabszej glebie też sobie poradzi, ale słabiej kwitnie. Najlepiej rośnie na glebach obojętnych lub lekko zasadowych. Nie lubi mokrego i deszczowego lata. Łatwo jest wtedy porażany przez mączniaka i słabiej kwitnie.

Nasiona wysiewamy do gruntu od IV do VI. Można je też wysiewać na jesieni. Siewki należy przerwać zostawiając rośliny w rozstawie 25 cm x 30 cm. Warto powtórzyć wysiew co 4 tygodnie, dzięki czemu będziemy się cieszyć kwitnieniem nagietka aż do mrozów. Warto też systematycznie usuwać przekwitnięte kwiatostany. Przyczyni się to do wydłużenia kwitnienia i zapobiegnie rozsiewaniu się nasion.

Zastosowanie

Nagietek lekarski jest przede wszystkim doskonałą rośliną kwietnikową, obwódkową i pojemnikową. Świetnie prezentuje się w ogrodach wiejskich i naturalistycznych. Kwiaty nadają się do świeżych bukietów. Nagietek jest rośliną leczniczą od wieków wykorzystywaną zarówno zewnętrznie (maści i napary na stany zapalne), jak i wewnętrznie (na zakażenia wirusowe i bakteryjne). W kosmetyce nagietek dodawany jest jako kojący składnik maści, kremów itp.  Jest też cenną rośliną przyprawową. Płatki kwiatów można dodawać do sałatek. Mają ładną barwę i sporą zawartość witaminy A. Płatki stanowią też namiastkę żółtego barwnika – szafranu.

Nagietek tworzy dużą liczbę gęstych korzeni. Dzięki temu poprawia strukturę gleby i jest cenionym nawozem zielonym. Ponadto odstrasza pasożytnicze nicienie. W związku z tym jest doskonałym przedplonem pod warzywa.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne