Callicarpa bodinieri – pięknotka Bodiniera

Callicarpa bodinieri – pięknotka Bodiniera


Callicarpa bodinieri - pięknotka Bodiniera, owoce
Callicarpa bodinieri – pięknotka Bodiniera, owoce

Dekoracyjność: Głównie jesienią – fioletowe owoce i czerwone liście.

Pochodzenie: Rośnie dziko w Chinach. W Polsce uprawiana od niedawna i nie wszędzie dobrze zimuje (nie polecana do sadzenia w Polsce wschodniej).

Callicarpa bodinieri - pięknotka Bodiniera, kwiaty
Callicarpa bodinieri – pięknotka Bodiniera, kwiaty

Opis: Krzew dorastający do 2 m, silnie zagęszczający się w dobrych warunkach. Liście jajowate, przebarwiające się jesienią na żółto. Kwiaty niepozorne, liliowe. Kwitnienie w lipcu. Główną ozdobą krzewu są kuliste, błyszczące owoce, początkowo zielone, przebarwiające się jesienią na fioletowo (kolor właściwie trudny do opisania, bardzo nietypowy i przyciągający wzrok). Owoce zebrane są w gęste grona. Pozostają długo, nawet na bezlistnych na gałązkach.

Wymagania: Dobrze rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, przepuszczalnych. Ma duże wymagania cieplne. Musi być sadzony w miejscu zacisznym i osłoniętym, słonecznym. W miejscu ocienionym i na ubogiej, suchej glebie prawie nie kwitnie, a co za tym idzie – nie owocuje. W czasie suszy wymaga regularnego podlewania. W mroźne zimy często przemarza (choć moja, w Warszawie nie okrywana nigdy nie przemarzła), ale po przycięciu ładnie odbija. Najlepiej kwitnie i owocuje w miejscu słonecznym. Przed zimą warto krzew okrywać, szczególnie 2-3 lata po posadzeniu (ściółkowanie podłoża wokół krzewu, kopczykowanie tuż nad ziemią i okrycie pędów chochołem ze słomy, agrowłókniny lub tektury). Cięcie ograniczamy jedynie do uformowania krzewu w pierwszych latach po sadzeniu. Warto posadzić kilka krzewów obok siebie, ponieważ kwiaty zapylane są krzyżowo (choć pojedyncza sztuka też będzie owocowała).

Rozmnażanie: Można stosować wysiew nasion wiosną, po stratyfikacji lub sadzonki zielne i półzdrewniałe latem.

Zastosowanie: Pięknie wygląda sadzony w grupach po kilka. Gałązki z owocami są pięknym dopełnieniem jesiennych kompozycji do wazonu.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne