Campanula glomerata – dzwonek skupiony

Campanula glomerata – dzwonek skupiony


Campanula glomerata - dzwonek skupiony
Campanula glomerata – dzwonek skupiony

Pochodzenie i opis: Europa, Azja, także bylina rodzima rosnąca na łąkach i w rzadkich lasach, na kamienistych zboczach zarówno niższych jak i wyższych partii górskich, na glebach zawierających wapń. Wysokość 15-60 cm.

Tworzy rozetę o wzniesionych pędach. Tworzy liczne rozłogi i szybko się rozrasta. Łodygi proste, mało rozgałęzione, czerwonawe. Liście ciemnozielone, jajowate, lekko ząbkowane, pokryte ciemnofioletowymi włoskami. Kwiaty zebrane po 10-20 w główkowatych kwiatostanach, fioletowe, kwitnie w VI-VIII. Gatunek ekspansywny.

Wymagania: Stanowisko nasłonecznione lub półcieniste, ciepłe. Rośnie dobrze na każdej glebie, nawet ubogiej, byle nie za wilgotnej. Nie znosi zastoisk wodnych oraz zacienionego stanowiska.

Uprawa: Podlewać tylko w czasie suszy. Po kwitnieniu skrócić pędy u podstawy. Ograniczać rozrastanie się dzwonka i zagłuszanie innych roślin.

Rozmnażanie: Z nasion. Przez podział zimą lub w IV.

Zastosowanie: Gatunek ten ma charakter „dzikiego”, dlatego zalecany jest do ogrodów naturalistycznych, na ukwiecone łąki, na kwiat cięty.


 

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne