Campanula isophylla – dzwonek równolistny

Campanula isophylla – dzwonek równolistny


Typowa roślina ozdobna z kwiatów doskonała do wiszących pojemników.

Pochodzenie: Jest to roślina górska, rośnie dziko na wapiennych skałach we Włoszech.

Opis: Jest to roślina o bardzo delikatnych pędach i liściach. Początkowo ma pokrój krzaczasty, ale pędy szybko rosną i przewisają, dlatego roślina ta nadaje się świetnie do wiszących pojemników. Starsze pędy lekko drewnieją u nasady. Liście prawie okrągłe drobno pofalowane na brzegach. Kwiaty stosunkowo duże, dzwonkowate, fioletowe lub białe. Kwitnienie bardzo obfite, głównie latem i jesienią, ale przy uprawie sterowanej także w środku zimy.

Wymagania: Najlepiej rośnie w miejscu dobrze oświetlonym. W zbyt ciemnym wyciąga się i nie kwitnie, na słonecznym łatwo więdnie i usycha. W czasie lata można wystawić na zewnątrz. Po kwitnieniu wymaga przejścia okresu spoczynku, najlepiej w temperaturze ok. 10oC, co jest jednym z głównych przyczyn niepowodzeń przy uprawie w ogrzewanych centralnie mieszkaniach. Ograniczamy też podlewanie. Od wiosny przenosimy rośliny ponownie do ciepła i rozpoczynamy regularne podlewanie i nawożenie (co ok. 2 tygodnie). Warto też przed okresem kwitnienia systematycznie zraszać roślinę i utrzymywać wokół niej wysoką wilgotność. Nie wolno pryskać po kwiatach, gdyż łatwo dostają plam. Jeżeli rośliny nadmiernie się wyciągnęły zimą, a także u starszych okazów warto przeprowadzić radykalne cięcie wiosenne (np. przyciąć pędy o połowę jak włosy lub przy ziemi, pozostawiając tylko 2-3 pąki na każdym pędzie). Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitniętych kwiatów, ponieważ stymulujemy w ten sposób roślinę do dłuższego i obfitszego kwitnienia.

Rozmnażanie: Bardzo łatwe – przez sadzonki wierzchołkowe pobrane z niekwitnących roślin. Sadzonki umieszcza się po kilka w jednej doniczce.

Zastosowanie: Do wiszących pojemników, jako roślina ozdobna do wnętrz.


4

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne