Canna generalis – paciorecznik ogrodowy, kanna

Canna generalis – paciorecznik ogrodowy, kanna


Canna generalis - paciorecznik ogrodowy, kanna
Canna generalis – paciorecznik ogrodowy, kanna
Pochodzenie i opis

Rośnie dziko w Ameryce Południowej. Osiąga wysokość do 150 cm, wytwarza kłącza wrażliwe na mróz. Liście ma duże, podłużne, sztywne, w zależności od odmiany – ciemnozielone, purpurowe lub pasiaste. Kwiaty są asymetryczne, zebrane w kłosy, grona lub wiechy, w zależności od odmiany – czerwone, pomarańczowe, żółte, obupłciowe. Kwitnienie w II połowie lata. Owocostany ma bardzo ozdobne, kolczaste, nadające się do zasuszania, wytwarza charakterystyczne twarde kuliste nasiona (wyglądają jak paciorki stąd nazwa paciorecznik).

Wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne i ciepłe, gleba żyzna, próchniczna, dobrze nawożona obornikiem, wymaga obfitego podlewania i regularnego nawożenia w czasie wegetacji.

Canna generalis - paciorecznik ogrodowy, kanna - kłącze
Canna generalis – paciorecznik ogrodowy, kanna – kłącze

Kłącza sadzimy do gruntu w II połowie V, gdy minie groźba przymrozków. Możemy już w II/III wysadzić kłącza w ciepłe miejsce (ok. 20oC) i przyspieszyć – wtedy do gruntu wysadzamy już rośliny z dobrze rozwiniętymi liśćmi. Wykopujemy gdy pierwsze jesienne przymrozki zważą liście. Przed wykopaniem ścinamy pędy na wysokość ok. 10 cm. Przechowujemy przez zimę w temperaturze ok. 8oC, w torfie lub innym podłożu dobrze trzymającym wilgoć. W czasie przechowywania wymaga kilkakrotnego zraszania.

Rozmnażanie

Rozmnażanie generatywne – nasiona mają grubą łupinę, dlatego należy je przed wysiewem moczyć przez 24 godziny w ciepłej wodzie albo poddać zmiennej temperaturze. Nasiona wysiewamy w II, a w V/VI siewki wysadzamy do gruntu.

Rozmnażanie wegetatywne polega na podziale kłączy przed sadzeniem do gruntu lub przed doniczkowaniem w szklarni w II.

Zastosowanie

Paciorecznik doskonale nadaje się na rabaty, kwietniki, osłony, grupy naturalistyczne w parkach i na skwerach, klomby, misy, owocostany nadają się do suchych bukietów, nasiona podobne do czarnych koralików stosowane są do wyrobu korali i różańców.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne