Carpinus betulus – grab pospolity


Carpinus betulus - grab pospolity, kwiatostany męskie
Grab pospolity, kwiatostany męskie
Dekoracyjność

Carpinus betulus – grab pospolity ma liście przebarwiające się jesienią na złoty kolor. Kora jest gładka z jasnymi smugami.

Grab jest jednym z najlepszych drzew liściastych na żywopłoty strzyżone.

Pochodzenie i opis

Rośnie dziko prawie w całej Polsce, tworzy w połączeniu z dębem grądy. Dorasta do 20 metrów. Ma krótki pień i niską, gęstą, kształtną koronę. Kora jest charakterystycznie jasno smugowana, starsze okazy mają korę silnie żłobioną. Liście owalne, charakterystycznie ząbkowane, jesienią żółte, suche często pozostają na roślinie aż do wiosny. Owoce bardzo charakterystyczne – małe orzeszki zaopatrzone w trójklapowe skrzydełko. Owoce zwisają w długich owocostanach.

Carpinus betulus - grab pospolity, owoce
Grab pospolity, owoce

Czy wiesz, że …

Drewno grabowe jest bardzo ciężkie i twarde – stąd określenie „zgrabiały”.

Wymagania i uprawa

Najlepiej rośnie na żyznych, głębokich, dostatecznie wilgotnych, wapiennych glebach. Doskonale znosi zacienienie, podobnie jak buk. Przesadzanie znosi tylko w młodości, starsze graby należy sadzić z dużą bryłą ziemi. Doskonale znosi strzyżenie, ładnie zagęszcza się od dołu i wydaje liczne odrosty z korzeni. Na wiosnę mocno „płacze”, dlatego nie należy ciąć grubych konarów wczesną wiosną.

Grubodziób jest amatorem grabowych orzeszków
Grubodziób jest amatorem grabowych orzeszków
Rozmnażanie

Wysiew wiosną stratyfikowanych orzeszków.

Zastosowanie

Jedno z najlepszych drzew na strzyżone żywopłoty (obok buka i klonu polnego). Doskonały, obok buka na żywopłoty w miejscach silnie zacienionych. Stare okazy pięknie prezentują się pojedynczo, jako solitery.  Owoce są przysmakiem grubodziobów.

1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne