Cattleya – katleja


Pochodzenie: Mieszańce epifitów rosnących dziko w brazylijskiej dżungli.

Opis
Cattleya - katleja
Cattleya – katleja

Wysokość: Średnio dorasta do 40 cm.

Pędy i liście: Pęd główny tworzy krótkie kłącze i rozszerza się w tzw. pseudobulwę magazynującą wodę. Na szczycie pseudobulwy wyrasta jeden lub dwa mięsiste liście oraz pęd kwiatostanowy.

Cattleya - katleja
Cattleya – katleja

Kwiaty: Pachnące, zebrane w grona na krótkim pędzie, bardzo duże z wyraźną warżką, często innego koloru i mocno pofałdowaną. Niektóre mieszańce mają kwiaty nieco podobne do narcyzów. Kwitnienie od jesieni do lata. Na roślinie kwiaty utrzymują się ok. 1 miesiąca. Roślina przechodzi krótki okres spoczynku po kwitnieniu (IX-II). Trwałość kwiatów ciętych – ok. 2 tygodnie.

Wymagania i uprawa

Jak wszystkie epifity, nie wymaga dużej ilości podłoża, ale musi to być podłoże próchniczne, przewiewne, z dodatkiem kory i resztek organicznych (podobne podłoże wykorzystuje w naturze w szczelinach drzew), kwaśne (podobnie jak Phalaenopsis). Nie znosi też intensywnego nawożenia mineralnego. Powietrze musi być przesycone parą wodną, która jest pochłaniana przez liczne grube korzenie powietrzne.

Cattleya - katleja
Cattleya – katleja

Cattleya nie znosi bezpośredniego działania promieni słonecznych. Temperatura powietrza i podłoża musi być cały rok wysoka (18-24oC), roślina nie znosi otwierania okien zimą, przeciągów i nieszczelnych okien. Katleje podlewamy średnio raz w tygodniu, pamiętając aby korzenie nie stały w wodzie. Lepiej nawet lekko przesuszyć podłoże niż zalać wodą. Rośliny te nie znoszą nadmiernego nawożenia, są bardzo wrażliwe na nadmierne zasolenie podłoża. Jeżeli korzystamy z typowych mieszanek nawozowych, należy zmniejszyć o połowę stężenie, a najlepiej korzystać ze specjalnych nawozów dla storczyków. Podczas okresu spoczynku (IX-XI) należy ograniczyć podlewanie i nawożenie roślin.

Rozmnażanie:  Podział rozrośniętych roślin.


2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne