Celastrus orbiculatus – dławisz okrągłolistny

Celastrus orbiculatus – dławisz okrągłolistny


Pochodzenie: Japonia, Chiny

Opis
Celastrus orbiculatus - dławisz okrągłolistny
Celastrus orbiculatus – dławisz okrągłolistny

Dekoracyjność: Podstawowe pnącze ozdobne z owoców. Szczególnie dekoracyjne są okazy żeńskie. Owoce – początkowo żółte, jesienią i zimą – czerwone. Jesienią i zimą owoce tworzą barwne girlandy, widoczne z daleka. Liście przebarwiają się jesienią na piękny, złotożółty kolor.

Dławisz to pnącze dorastające do 12 m, z bardzo silnymi, owijającymi się pędami. Pędy z białym rdzeniem w środku. Pączki z kłującymi łuskami. Liście nieduże, łopatkowate, z krótkim wierzchołkiem, pięknie przebarwiające się jesienią na żółto.

Kwiaty niepozorne, bez znaczenia zdobniczego, osadzone w katach liści, żółto zielone, chętnie odwiedzane przez pszczoły. Kwitnienie w V-VI. Roślina dwupienna. Owoce – wielkości ziarna grochu, początkowo żółte kuliste torebki, które po rozchyleniu się ukazują nasiona w czerwonych osnówkach (X-XII, czerwone nasiona często wiszą nawet do wiosny, choć są chętnie zjadane przez ptaki).

Wymagania
Owocujący dławisz wspina się po cypryśniku, arboretum Bolestraszyce
Owocujący dławisz wspina się po cypryśniku, arboretum Bolestraszyce

Gatunek tolerancyjny w stosunku do światła i gleby, najlepiej jednak rośnie i przebarwia się na stanowiskach słonecznych. Może rosnąć nawet na ubogich suchych glebach. Na glebach żyznych rośnie bardzo szybko i jest trudny do okiełznania. Całkowicie mrozoodporny. Jeżeli chcemy uzyskać barwne owoce, potrzebne jest posadzenie męskiego zapylacza.

Zastosowanie

Bardzo silne, mocno owijające się pnącze (dławiące podpory – stąd nazwa). Może być sadzony tylko przy bardzo mocnych podporach, przy starych pniach drzew (młode drzewa szybko zagłuszy i utrudnia ich rozwój). Nie nadaje się do małych ogródków ze względu na bardzo silny wzrost (roczne przyrosty nawet do 4 m).

Rozmnażanie: Wysiew nasion po 2-miesięcznej stratyfikacji (na wiosnę lub jesienią), odrosty, sadzonki korzeniowe. Daje liczny samosiew.


3

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne