Celosia argentea – celozja srebrzysta

Celosia argentea – celozja srebrzysta


Celosia argentea - celozja srebrzysta
Celosia srebrzysta odm. pierzasta (Plumosa)
Pochodzenie i opis

Celosia argentea – celozja srebrzysta pochodzi z Indii, gdzie jest byliną i uporczywym chwastem.

Celozja jest byliną, ale u nas traktowana jest jak roślina jednoroczna produkowana z rozsady.

W uprawie są wyłącznie jej barwne odmiany. Osiąga wysokość 20 – 100 cm w zależności od odmiany. Pędy ma sztywne i dość gęsto ulistnione. Liście są duże, eliptyczne lub lancetowate, ciemnozielone, często z zabarwieniem antocyjanowym.

Kwiaty są bardzo drobne i zbite w gęste kwiatostany o ognistych barwach (jaskrawy żółty, pomarańczowy, czerwony). Kwiatostany są widoczne z daleka i pięknie kontrastują z zielenią liści. W ogrodach uprawia się celozje należące do dwóch grup odmianowych, różniących się kształtem kwiatostanu:

Cristata – celozja grzebieniasta (grzebionatka) – kwiaty zebrane w zbite, gęste, staśmione wiechy, wyglądające jak grzebień.

Plumosa – celozja pierzasta – kwiaty są zebrane w piramidalne, gęste wiechy wyglądające jak płonące świece.

Nasiona są kuliste, czarne, błyszczące (1000 – 1500 sztuk/1g). Nasiona są podobne do nasion szarłatu . Celozja jest zresztą kuzynką roślin z rodzaju Amaranthus.

Celosia argentea - celozja srebrzysta
Celozja srebrzysta odm. grzebieniasta
Wymagania i uprawa

Celozja wymaga stanowiska słonecznego. Gleba powinna być ciepła, przepuszczalna i żyzna. Na słabszych, suchych glebach kwitnie znacznie słabiej, a kwiaty są mniej trwałe. W czasie suszy powinna być systematycznie podlewana. Jest to szczególnie ważne, gdy rośnie w niewielkich pojemnikach. Tam też powinna być dodatkowo nawożona, najlepiej nawozami wieloskładnikowymi.

Celosia argentea - celozja srebrzysta Plumosa
Celozja srebrzysta w pojemniku

Nasiona celozji wysiewamy w III w ciepłym inspekcie. Nasiona kiełkują w temperaturze ok.20oC. Siewki pikujemy dwukrotnie. Rozsada powinna być doniczkowana, gdyż znacznie lepiej przyjmują się rośliny sadzone z bryłą ziemi. Rozsada jest wrażliwa na niskie temperatury, dlatego sadzimy na miejsce stałe dopiero pod koniec V po obowiązkowym hartowaniu. Rozstawa sadzenia 25 cm x 30 cm.

Zastosowanie

Celozja jest doskonałą rośliną na letnie kwietniki. Świetnie wygląda w pojemnikach wystawionych do ogrodu oraz jako roślina doniczkowa. Może być wykorzystywana jako kwiat cięty. Kwiaty zachowują świeżość nawet do 2 tygodni. Często stosowana jest w suchych bukietach i kompozycjach. Suszona w odpowiednich warunkach zachowuje kształt i barwę kwiatostanów.

Celosia argentea - celozja srebrzysta
Celozja srebrzysta na kwietniku

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne