Centaurea cyanus – chaber bławatek

Centaurea cyanus – chaber bławatek


Centaurea cyanus - chaber bławatek
Centaurea cyanus – chaber bławatek
Pochodzenie i opis

Centaurea cyanus – chaber bławatek rośnie dziko w całej Europie. Jest także gatunkiem rodzimym, pospolitym chwastem roślin zbożowych. Osiąga wysokość 30-80 cm. Pędy ma kanciaste, wzniesione i silnie rozgałęzione. Liście są lancetowate, bardzo liczne. Cała roślina jest szaro owłosiona. Wyższe odmiany pokładają się, szczególnie po deszczu.

Chaber bławatek jest rośliną jednoroczną wysiewaną wprost do gruntu.

Jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych roślin ozdobnych. Kojarzony jest głównie jako chwast zbóż.

Kwiaty są zebrane w koszyczki osadzone na wierzchołkach pędów. Koszyczki wypełnione są tylko kwiatami rurkowymi.  Szczególnie cenne w ogrodach są odmiany o kwiatostanach pełnych. Chaber najczęściej kojarzy się z kolorem niebieskim (bławatkowym), choć uprawiane są też odmiany różowe i białe. Chaber bławatek kwitnie całe lato. Nasiona są beżowe, podłużne, zaopatrzone w aparat lotny (250 sztuk/1g).

Centaurea cyanus - chaber bławatek

Wymagania i uprawa

Chaber bławatek lubi stanowisko słoneczne i ciepłe. Gleba powinna być lekka i uboga. Nie znosi gleb ciężkich. W czasie długotrwałej suszy wymaga podlewania.

Nasiona wysiewamy do gruntu na początku IV lub jesienią, we IX. Gęste zasiewy przerywamy, pozostawiając rośliny  w rozstawie 20 cm x 25 cm.

Bławatek, podobnie jak wszystkie chabry, nie znosi przesadzania. Dlatego właśnie wysiewa się go wprost na miejsce stałe. Warto regularnie usuwać przekwitające kwiatostany, przez co przedłużamy okres kwitnienia.

Zastosowanie

Chaber bławatek to doskonała roślina do ogródków wiejskich i naturalistycznych. Ładnie prezentuje się w świeżych letnich bukietach. Jest trwały po ścięciu.

Jest wykorzystywany jako roślina lecznicza o działaniu przeciwzapalnym. Stosowany jest także w kosmetyce jako dodatek do szamponów i płynów przeciwłupieżowych. Płatki są ciekawym, barwnym dodatkiem do sałatek.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne