Centaurea montana, Cyanus montanus – chaber górski

Centaurea montana, Cyanus montanus – chaber górski


Pochodzenie i opis

Centaurea montana, Cyanus montanus – chaber górski występuje w  górach cieplejszej części Europy i w Azji Mniejszej. Rośnie na nasłonecznionych polanach i skrajach górskich lasów.Centaurea montana, Cyanus montanus - chaber górski

Tworzy silnie rosnącą kępę, z początku wzniesioną, potem pokładającą się. Osiąga wysokość do 40 cm. Wytwarza pełzające kłącza, przez co jest bardzo ekspansywny. Łodygi ma wzniesione, nierozgałęzione, owłosione. Liście są lancetowate, całobrzegie, ciemnozielone. Od spodu liście są miękko srebrzyście filcowane.

Największą ozdobą chabra górskiego są kwiaty zebrane w koszyczki. Kwiatostany są pojedyncze, duże. Kwiaty mogą być niebieskie, białe (odm. 'Alba’) lub dwubarwne (odm. 'Purple Heart’). Kwitnie w V-VI. Kwitnienie jest stosunkowo krótkie. Kwiaty są miododajne. Starsze rośliny zasychają od środka.

Centaurea montana, Cyanus montanus - chaber górski
Kwiatostan chabra górskiego
Wymagania i uprawa

Najlepsze jest stanowisko półcieniste. Na stanowisku słonecznym dobrze rośnie, gdy regularnie podlewany. Gleba powinna być średnio wilgotna i niezbyt żyzna. Na bardzo żyznych glebach słabo kwitnie. Nie toleruje nadmiaru wody w glebie, ani ciężkich zlewnych gleb. Chaber górski jest wrażliwy na mączniaka prawdziwego.

Chabra górskiego nie należy nadmiernie nawozić (szczególnie azotem), aby rośliny nie zaczęły się wyciągać i pokładać. Ponadto nadmiernie nawożone chabry znacznie słabiej kwitną.

Jest to gatunek bardzo ekspansywny ze względu na silnie rozrastające się kłącza. Z tego względu musi być sadzona w miejscach, gdzie nie będzie tak szybko zagłuszała innych roślin uprawnych. Po kwitnieniu należy przyciąć przekwitnięte kwiatostany, aby przedłużyć kwitnienie. Wymaga co kilka lat odmładzania, gdyż środek kępy ma tendencje do zasychania.

Rozmnażanie

Chaber górski można bardzo łatwo rozmnożyć przez podział kęp. Można to robić np. podczas odmładzania rośliny. Można też sporządzać sadzonki korzeniowe. Wykonuje się je w XII-IV. Sadzonki układa się pionowo w skrzyneczkach z podłożem. Sadzonki ukorzeniają się i wyrastają w V-VI.

Chaber górski może też być rozmnażany z nasion w II-VI.

Zastosowanie

Bardzo ładnie prezentuje się posadzony na skraju drzew i krzewów w miejscach na lekko zacienionych. Nadaje się  do zestawień naturalistycznych. Wykorzystywany jest na kwiat cięty do letnich bukietów. Jest rośliną miododajną. Jest też rośliną leczniczą.

Centaurea montana, Cyanus montanus - chaber górski
Kwiatostan chabra górskiego

 

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne