Cerastium biebersteinii – rogownica Biebersteina

Pochodzenie i opis: Rośnie na Ukrainie i Krymie, w szczelinach skał. Wysokość 10-30 cm. Silnie się rozrasta, tworząc zbitą darń. Pokrój poduszeczkowaty lub kobiercowy. Pędy cienkie, pokładające się. Liście drobne, srebrzyste. Cała roślina pokryta miękkimi, białymi włoskami. Kwiaty białe, małe, gwiazdkowate, zebrane w luźne wierzchotki. Kwitnienie V-VII. Gatunek bardzo ekspansywny, wymagający ciągłego ograniczania wzrostu.

Wymagania: Miejsca nasłonecznione, ciepłe, a nawet suche i gorące. Doskonale znosi suszę. Gleba sucha do średnio wilgotnej, zdrenowana, skalista lub gliniasto-piaszczysta, wapienna. Im suchsza gleba, tym rośliny są niższe, ale ich liście są bardziej srebrzyste. Rośliny niewybredne, ale dość wrażliwe na mróz.
Uprawa: Im uboższa gleba i cieplejsze stanowisko tym mniej zabiegów wymaga. Sadzić tylko tam, gdzie roślina będzie miała dużo miejsca na rozrastanie się, gdyż mały ogród może w szybkim tempie zachwaścić. Na wiosnę warto oczyścić kępy z uschniętych lub zgniłych pędów. Sukcesywnie przycinać nadmiernie rozrośnięte kępy, szczególnie po kwitnieniu. Wymaga lekkiego okrycia na zimę.
Rozmnażanie: Z nasion III-IV. Wysiew do zimnego inspektu. Nasiona kiełkują już po 10 dniach. Siewki pikuje się po 3 do doniczki. Można też siać wprost do doniczek. Przez podział. Przez sadzonki wierzchołkowe w VIII-IX, wysadzane w lekką, przepuszczalną ziemię.
Zastosowanie: Do dużych ogrodów skalnych, na suche murki, do zadarniania większych powierzchni, między płyty chodnikowe, w szczelinach kamiennych schodków, na skarpach kwiatowych, na pochyłościach tworzy pięknie zwisające kaskady. Najlepiej wygląda w dużych grupach, dlatego należy sadzić nawet po 20 roślin razem.