Chrysanthemum coccineum, Pyrethrum roseum – złocień różowy

Pochodzenie i opis: Pochodzi z Kaukazu, z wysokogórskich łąk. Wysokość 30-60 cm. Tworzy kępy, często pokładające się. Łodygi nagie, wyprostowane, nierozgałęzione. Liście jasnozielone, podwójnie pierzaste. Kwiatostany to koszyczki, pojedyncze lub pełne, na bardzo długich szypułkach. Kwiaty języczkowe białe lub różowe, a rurkowate żółte. Kwitnie V-VI, a po przycięciu drugi raz w VIII-IX.
Wymagania: Stanowisko osłonięte, ciepłe i nasłonecznione. Najlepsze są gleby raczej suche do średnio wilgotnych, zdrenowane i niezbyt żyzne, piaszczyste i piaszczysto-gliniaste, z dodatkiem próchnicy i dużą ilością wapnia. Na glebach zbyt ciężkich rośliny stają się krótkowieczne.
Uprawa: Uprawa bardzo łatwa. Rośliny należy sadzić rzadko (co 40-60 cm), gdyż zbyt ciasno sadzone wylegają. Wiosną należy rośliny nawieźć. W okresach suszy intensywnie podlewać. Wczesne ścięcie przekwitłych kwiatostanów powoduje powtórne kwitnienie. Po 3-4 latach uprawy rośliny trzeba przesadzać i jednocześnie dzielić. Pokładające się kępy należy palikować. Nie lubi przesadzania.
Rozmnażanie: Z nasion wysiewanych w IV-VI. Siewki kiełkują w dużych ilościach po 15-20 dniach. Siewki wymagają intensywnej selekcji. Są one bardzo wrażliwe i łatwo „zaparzają się”. Podział dość trudny, po kwitnieniu lub w IV.
Zastosowanie: Na letnie rabaty, gdzie tworzy mocny barwny akcent, na kwiat cięty.