Cięcie hortensji


Cięcie hortensji jest uzależnione od gatunku i odmiany. Jest także uzależnione od ilości miejsca, jakie możemy zapewnić hortensjom w naszym ogrodzie.

Hortensje kwitnące na pędach tegorocznych

Do grupy tej należą hortensja krzewiasta (H. arborescens) oraz hortensja bukietowa (H. paniculata).

Gatunki hortensji z tej grupy tworzą pąki kwiatowe w roku kwitnienia.

W związku z tym pędy tych gatunków skracamy co roku wczesną wiosną nawet o 2/3 długości. Dzięki tak silnemu cięciu rośliny co roku mocno zagęszczają się i wydają liczne kwiatostany na odrastających tegorocznych pędach. Ponadto dzięki silnemu cięciu utrzymujemy te mocno rosnące krzewy w ryzach. Jest to szczególnie istotne w małych ogrodach.

cięcie hortensji
Hortensja bukietowa tworzy pąki kwiatowe na pędach jednorocznych
Hortensje kwitnące na pędach zeszłorocznych

Do tej grupy należy m.in. hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla).

W przeciwieństwie do dwóch wcześniej wymienionych gatunków, hortensja ta tworzy pąki kwiatowe późnym latem poprzedniego roku.

Hortensja ogrodowa nie lubi cięcia. Ogranicza się ono jedynie do wycięcia u podstawy przemarzniętych, połamanych czy chorych pędów. Cięcie takie wykonujemy wczesną wiosną. Ponadto po kwitnieniu (w sierpniu lub wczesną wiosną) przycinamy wszystkie pędy nad ostatnim pąkiem liściowym (czyli usuwamy przekwitnięte kwiatostany). Lepszym terminem jest wczesna wiosna. Gdy pozostawimy na zimę zasuszone kwiatostany to dodatkowo chronią one pędy przed zimnem i są wspaniałą ozdobą zimowego ogrodu.

cięcie hortensji
Hortensja ogrodowa tworzy pąki kwiatowe na pędach zeszłorocznych

Natomiast zupełnie nie wymaga cięcia hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris). Cięcie jej polega jedynie na ograniczaniu wzrostu, jeżeli pnącze staje się zbyt ekspansywne.

cięcie hortensji
Hortensja pnąca nie wymaga cięcia
0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne