Cięcie roślin


Cięcie roślin ozdobnych to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych zarówno w ogrodzie jak i w uprawie roślin doniczkowych. Cięcie pomaga nam utrzymać rośliny w ryzach. Dodatkowo przyczynia się do zagęszczania się roślin i ich obfitszego kwitnienia. Wiele roślin po przycięciu rozpoczyna ponowne kwitnienie.  Sekator jest nam potrzebny także wtedy, gdy rośliny przemarzły, wyłamały się lub chorują.

Rośliny kochające cięcie

Na naszym rynku ogrodniczym możemy dostać ogromną ilość roślin doskonale znoszących cięcie. Są wśród nich zarówno krzewy i krzewinki, jak i drzewa. Rośliny te doskonale nadają się do tworzenia rzeźb roślinnych oraz na strzyżone żywopłoty i szpalery. Poniżej przedstawiam trzy podstawowe gatunki na strzyżone żywopłoty, po resztę odsyłam do podstrony.

Ligustr pospolity
Ligustrum vulgare

Doskonale znosi cięcie i tylko wtedy ładnie się zagęszcza.  Ligustr świetnie nadaje się także do tworzenia wymyślnych rzeźb ogrodowych, a dzięki szybkiemu wzrostowi można uzyskać znacznie szybszy efekt niż w przypadku np. rzeźb z cisa czy bukszpanu.

Buxus sempervirens - bukszpan wiecznie zielony

Bukszpan wieczniezielony
Buxus sempervirens

Bardzo dobrze znosi strzyżenie i doskonale nadaje się do tworzenia rzeźb roślinnych. Jest także podstawowym gatunkiem na strzyżone żywopłoty. Jest nieodłącznym elementem historycznych ogrodów, szczególnie barokowych. 

Cis pospolity
Taxus baccata

Podstawowy gatunek na strzyżone żywopłoty i tworzenia rzeźb roślinnych, wykorzystywany już w ogrodach starożytnych. Bardzo dobrze prezentuje się na cmentarzach (ciemne ulistnienie).

Cięcie krzewów liściastych

Cięcie krzewów nie jest zabiegiem trudnym, pod warunkiem, że wiemy po co tniemy.  W dużej mierze cięcie zależy od naszych potrzeb, wielkości ogrodu i wyobraźni. Zasadniczo wyróżniamy cięcie po posadzeniu, cięcie formujące i cięcie odmładzające, a w specyficznych warunkach także cięcie sanitarne 

Hortensje jeszcze niedawno kojarzyły się wyłącznie z kwiatami pędzonymi w szklarniach na  Wielkanoc, jako roślina do zdobienia grobów Chrystusa. Uważano, że w ogrodzie krzewy te wymarzają i zupełnie nie nadają się do naszego klimatu. Cięcie hortensji jest uzależnione od gatunku i odmiany

zależy od gatunku

Żywopłoty strzyżone

Widzimy je w parkach i ogrodach najczęściej, i to z nimi kojarzy nam się nazwa „żywopłot”. Dobrze przycięte wyglądają jak mur i najlepiej spełniają swoją funkcję ochronną i odgradzającą. Także żywopłoty wewnątrz ogrodu, oddzielające jeden fragment ogrodu od drugiego to najczęściej żywopłoty formowane. W historycznych ogrodach barokowych jednym z głównych elementów są idealnie przycięte niższe lub wyższe żywopłoty  

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne