Ciekawostki – drzewa i krzewy


brzoza brodawkowata (Betula verrucosa = B.pendula)

jest to najpospolitsza nasza krajowa brzoza. Doskonale rośnie na glebach piaszczystych, suchych i ubogich, gdzie poza jałowcem i sosną nic nie chce rosnąć. Dlatego też należy do roślin pionierskich. W ogródkach przydomowych szczególnie polecana jest odmiana „Youngii”, o przepięknym zwisającym pokroju. Kora brzozy jest biała i łuszcząca wskutek występowania w niej substancji zwanej betuliną. Dla gatunku tego charakterystyczna jest też czarna barwa nasady pnia. Brzozy żyją w mikoryzie z cennymi  grzybami jadalnymi – koźlakami. Drewno brzozy stosowane jest w meblarstwie, a młode liście i pączki w przemyśle farmaceutycznym (m.in. woda brzozowa).


brzoza karłowata (Betula nana)

w Polsce rośnie wyłącznie w okolicach Bydgoszczy oraz na niewielu stanowiskach w Sudetach. Jest niezwykle rzadkim reliktem polodowcowym, jest objęta całkowitą ochroną. Jest to krzew dorastający najwyżej do 50 cm, liście ma bardzo drobne, okrągłe, lekko ząbkowane.topola biała (Populus alba)

nazywana jest inaczej białodrzewem, ponieważ ma niezwykle białą, widoczną z daleka korę oraz biało filcowane liście – młode całe wyglądają jak pokryte watą, natomiast starsze są białe tylko od spodu. Zróżnicowany jest także kształt liści. Na długopędach przeważają liście klapowane, natomiast krótkopędy wytwarzają liście bardziej okrągłe, bez wyraźnych klap. Jak na topole, białodrzew żyje stosunkowo długo. Odnotowano, że najstarsza polska topola biała miała 500 lat (R.Sobczak : „Drzewa naszych lasów”)


topola osika (Populus tremula)

zwana też topolą drżącą, ma okrągłe, długoogonkowe liście, które drżą przy najmniejszym wietrzyku. Stąd wywodzi się powiedzenie „drżeć jak osika”. Osika jest jedynym naszym leśnym gatunkiem topoli, najlepiej znoszącym niezbyt wilgotne gleby. Należy do gatunków pionierskich. Drewno osiki jest białe na całym przekroju, dobrze się łupie i używane jest m.in. do produkcji zapałek.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.