Ciekawostki – rośliny jednoroczne


szarłat zwisły (Amaranthus caudatus)

Szarłat nazwę swoją zawdzięcza szkarłatnemu zabarwieniu liści, łodyg i kwiatów. Potocznie roślina ta nazywana jest „lisim ogonem”, ponieważ kwiatostany jej przypominają kitę rudzielca, a przy tym mogą osiągać imponujące rozmiary.

begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens)

Begonia semperflorens - begonia stale kwitnącaBegonia stale kwitnąca zwana jest inaczej ukośnicą ze względu na niesymetryczne liście. Kwiaty są rozdzielnopłciowe (tzn. oddzielnie kwiaty męskie, oddzielnie żeńskie). Jej bardzo drobne nasiona wysiewa się już w XII/I do ogrzewanych szklarni. Następnie pikuje się je 2-3-krotnie (przy czym 2 pierwsze pikowania przeprowadza się przy pomocy specjalnych widełek, ponieważ siewki begonii są zbyt małe, by je uchwycić palcami!). Gatunek ten musi być wysiany tak wcześnie, gdyż jego okres wegetacji jest bardzo długi i roślina musi zdążyć zakwitnąć. Jest to jedna z nielicznych roślin jednorocznych , która w naszych ogrodach może być sadzona w miejscach półcienistych.

nagietek lekarski (Calendula officinalis)

Nagietek to przede wszystkim wspaniała roślina ozdobna, kwitnąca do pierwszych mrozów. Ale jest też od dawna cenioną rośliną leczniczą (działa bakteriobójczo, moczopędnie, przeciwzapalnie). Do sporządzania naparów używa się płatków kwiatów i liści, natomiast z kwiatów (tylko pomarańczowych!) robi się nalewki, maseczki, a także olej nagietkowy. Mocny napar z płatków służył także do barwienia produktów spożywczych.

klarkia wytworna (Clarkia elegans)

Klarkia nazywana jest inaczej dzierotką. Poza pięknymi, barwnymi kwiatami, przyciągają wzrok jej amarantowo nabiegnięte pędy. Najczęściej jest wysiewana bezpośrednio do gruntu, jeżeli jednak chcemy przyspieszyć kwitnienie, to można ją wysiać w III pod osłonami. Aby dłużej kwitła w wazonie wyrywa się ją wraz z korzeniami.

celozja srebrzysta (Celosia argentea)

Celozja srebrzysta ma dwie odmiany – „Cristata” – grzebieniasta (tworzy grzebienie kwiatów na staśmionej łodydze) oraz „Plumosa” – pierzasta (kwiaty zebrane w  wiechy, wyglądające z daleka jak płomyki ognia). Kwitnienie ich trwa aż do późnej jesieni. Jest rośliną rabatową, ale także doniczkową i stosowaną na kwiat cięty.

kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus)

Kosmos podwójnie pierzasty nazywany też onętkiem, ponętkiem oraz warszawianką. Charakteryzuje się bardzo zwiewnym, ażurowym pokrojem dzięki pierzastym, „koperkowym” liściom. Kwiaty doskonale znane z wiejskich ogródków świetnie nadają się do wazonu. Bardzo dobrze znosi przesadzanie – nawet okazy już kwitnące.

goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus)

Od goździka ogrodowego wywodzą się goździki szklarniowe. W uprawie gruntowej zastosowanie ma grupa odmian pod wspólną nazwą Szabo. Ich okres wegetacji jest bardzo długi, dlatego też nasiona wysiewa się już w I / III. Stosowany jest przede wszystkim jako kwiat cięty.

dimorfoteka zatokowa (Dimorphoteca sinuata)

Dimorfoteka nazywana jest inaczej złotokwiatem lub szafrankiem. Cenna roślina do ogródków skalnych i pojemników. Jej kwiaty wyglądają jak polakierowane, gdyż pięknie błyszczą w słońcu. Otwierają się one tylko w słoneczne dni, natomiast zamykają wieczorem i w pogodę pochmurną i deszczową.

maczek kalifornijski (Eschscholtzia californica)

Maczek zwany jest też pozłotką albo eszolcją. Gatunek ten jest ozdobny przede wszystkim z dużych, złocistych kwiatów, ale także z sino zabarwionych, delikatnie pierzastych liści. Wytwarza bardzo gruby, przypominający marchewkę korzeń. Kwiaty maczka zamykają się wieczorem i w pochmurne dni. Maczek można wysiewać już jesienią – wtedy otrzymamy wcześniej kwitnące rośliny.

słonecznik roczny (Helianthus annuus)

Słonecznik kojarzy się wszystkim z rośliną dorastającą do 200 cm, choć podobno w Wielkiej Brytanii rekordzista osiągnął 600cm! Tymczasem niektóre odmiany (np. z serii Pacino, `Teddybar`, `Big Smile`) mają zaledwie 12 – 40cm.

wilec purpurowy (Ipomoea purpurea) i powój trójbarwny (Convolvulus tricolor)

Wilce te to gatunki pnące  (wiją się wokół podpory pędami) często mylone ze względu na podobieństwo lejkowatych kwiatów. Jednakże bardzo łatwo można je rozpoznać po liściach – wilec ma liście sercowate, a powój lancetowate. Ponadto kwiaty powoju w dni pochmurne oraz wieczorem i w nocy są zamknięte i spiralnie skręcone, natomiast kwiaty wilca zamykają się rano w dni słoneczne, a otwierają dopiero po południu!

mietelnik żakula (Kochia scoparia)

Mietelnik nazywany jest inaczej „cyprysikiem letnim”, ponieważ z daleka do złudzenia przypomina ten krzew iglasty. Jest jednak rośliną jednoroczną, niezdrewniałe, a liście są nitkowate i miękkie (nie igły). Ozdobny jest przede wszystkim z pokroju i liści, natomiast kwiaty są niepozorne, małe, zielonkawe. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono. Jest to doskonały i bardzo ceniony gatunek na jednoroczne żywopłoty (doskonale znosi przycinanie) oraz jako roślina osłonowa. Można go produkować z rozsady (wtedy nasiona wysiewamy w III do inspektu) lub wysiewać w IV wprost do gruntu. Dlaczego mietelnik? Bo po uschnięciu można z niego zrobić niewielkie, delikatne miotełki.

groszek pachnący (Lathyrus odoratus)

Groszek jest to gatunek pnący i pięknie pachnący. Przyczepia się do podpory za pomocą wąsów czepnych na końcach liści. Kwiaty groszku pachnącego mają zawsze barwy pastelowe i doskonale nadają się do niewielkich bukiecików. Groszek można uprawiać na kwiat cięty w szklarniach (10-12oC) – wtedy otrzymujemy kwitnące rośliny już w  III-IV. Do gruntu siejemy bardzo wcześnie, bo już w III-IV, ponieważ nie boi się wiosennych przymrozków. Warto go dosiewać co 2-3 tygodnie, gdyż okres kwitnienia jednej rośliny jest stosunkowo krótki (ok.3 tygodni). Groszek  lubi glebę z dużą ilością wapnia.

smagliczka nadmorska (Lobularia maritima)

Smagliczka to roślina skalna i obwódkowa o bardzo przyjemnie pachnących, białych kwiatkach. Po kwitnieniu warto roślinę przyciąć, co pobudzi ją do powtórnego kwitnienia. Nazwa może nieco mylić, ponieważ nasuwa skojarzenia z żółto kwitnącą, wieloletnią smagliczką skalną (Alyssum saxatile).

łubin ogrodowy (Lupinus x hybridus)

Łubin kojarzony jest przede wszystkim z rośliną użytkową stosowaną jako nawóz zielony – korzenie łubinu żyją w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, wiążącymi azot atmosferyczny. Jako roślina ozdobna charakteryzuje się barwnymi, dużymi, widocznymi z daleka kwiatostanami, które utrzymują się bardzo długo na roślinie. Łubin nie znosi przesadzania ze względu na głęboki, palowy system korzeniowy.

maciejka (Matthiola longipetala)

Maciejka nazywana przez botaników lewkonią dwurożną. W ogrodzie roślinki tej nie widać, natomiast wieczorem i nocą nie sposób oprzeć się jej pięknemu zapachowi. Jest to bowiem gatunek „ozdobny z zapachu”. Aby cieszyć nos zapachem maciejki przez całe lato warto co 2-3 tygodnie dosiewać ją (nie powtarza kwitnienia).

portulaka (Portulaca)

Portulaca grandiflora – portulaka wielkokwiatowaDo rodzaju Portulaca należą nie tylko znane i lubiane rośliny ozdobne (Portulaca grandiflora), ale także cenne rośliny warzywne. Najbardziej znana jest portulaka pospolita (Portulaca oleracea), która jest jedną z najdawniej uprawianych przez człowieka roślin. Należy do warzyw liściowych o dużej wartości odżywczej (witaminy A,C,B1 i B2, cukry, białka, związki mineralne – Ca, P, Fe) oraz smakowej (kwaskowy smak i korzenny zapach). Może być spożywana na surowo lub przygotowuje się ją jak szpinak. Pączki portulaki można marynować (namiastka kaparów) – podobnie jak owoce nasturcji. Kwiaty portulaki pospolitej nie mają takiego znaczenia zdobniczego jak portulaki wielkokwiatowej – są żółte i niepozorne.

rącznik pospolity (Ricinus communis)

Rącznik nazywany jest przez niektórych jednorocznym kasztanowcem ze względu na kształt liści i kolczaste owoce. Cała roślina jest bardzo silnie trująca, a z oleistej cieczy wydobywanej z wnętrza nasion produkowany jest olej rycynowy. Jest, obok słoneczników, rekordzistą w szybkości wzrostu – potrafi w ciągu jednego sezonu dorosnąć do 3 metrów!

aksamitki (Tagetes sp)

Aksamitki są nazywane inaczej „byczkami”, „kopciuszkami”, „żaczkami”, „turkami” lub „śmierdziuszkami” i są jednymi z najbardziej uniwersalnych roślin jednorocznych w ogródkach, na skwerach, kwietnikach i pojemnikach. Mają wiele zalet (piękne barwy kwiatów, długi okres kwitnienia, niewybredność), mają też i wadę – niezbyt ładnie pachną. Dla ogrodnika może to być jednak i zaleta, ponieważ „zapach” ten i smak uwielbiają ślimaki, warto więc stosować aksamitki jako rośliny odciągające te uporczywe mięczaki od wartościowszych roślin.

nasturcja większa (Tropaeolum majus)

Nasturcja to znana powszechnie roślina rabatowa, pnąca, a także przyprawowa. Liście i kwiaty zawierają mirozynę, która nadaje im ostry, „rzeżuchowy” smak. Dodaje się je na surowo do sałatek. Natomiast charakterystyczne, pomarszczone owoce można  marynować,  zastępują one z powodzeniem kapary. Gryzione na surowo owoce nasturcji działają przeczyszczająco.

cynia wytworna (Zinnia elegans)

Cynia nazywana jest inaczej jakobinką. Tej rośliny nie powinno zabraknąć w żadnym ogródku. Można ją produkować z rozsady lub wysiewać na początku maja wprost do gruntu. Doskonale znosi przesadzanie, możliwe jest więc sadzenie na miejsce stałe nawet kwitnącej rozsady. Jest to też podstawowa roślina do letnich bukietów, ponieważ ma bardzo sztywne pędy i zachowuje świeżość w wazonie nawet przez 2 tygodnie.

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne