Clematis vitalba – powojnik pnący

Clematis vitalba – powojnik pnący


Pochodzenie i opis
Clematis vitalba - powojnik pnący
Clematis vitalba – powojnik pnący

Clematis vitalba – powojnik pnący porasta Europę południową i środkową. W Polsce rośnie dziko na Śląsku i w dolinie Wisły.

Ma ozdobne drobne, bardzo liczne białe kwiaty. Dekoracyjne są też puszyste owocostany długo utrzymujące się na roślinie.

Powojnik pnący dorasta do 10 m wysokości. Rośnie szybko i bujnie. Liście ma 5-listkowe, delikatne. Pozostają one zielone aż do mrozów. Kwiaty są bardzo drobne, białe, zebrane w wiechy. Są one lekko pachnące. Pojawiają się na pędach tegorocznych. Kwitnienie w VII-IX. Po kwitnieniu zawiązują się  puszyste owocostany.

Clematis vitalba - powojnik pnący
Kwitnący powojnik pnący
Wymagania

Jest to gatunek bardzo odporny i tolerancyjny. Najlepiej kwitnie w miejscach dobrze oświetlonych, choć radzi sobie także w półcieniu. Preferuje gleby przeciętne, wapienne. Gatunek właściwie bezobsługowy. Cięcie stosuje się tylko w przypadku nadmiernego wzrostu.

Clematis vitalba owoce
Clematis vitalba owoce
Zastosowanie

Bardzo lubiany gatunek powojnika ze względu na swoją niezawodność i bujny wzrost. Doskonale nadaje się do osłaniania wysokich siatek ogrodzeniowych i do okrywania niezbyt dekoracyjnych miejsc. Świetnie komponuje się w nasadzeniach naturalistycznych. Nie wymaga specjalnej opieki. Łatwo dziczeje i rozsiewa się.

Rozmnażanie

Wysiew owocków wiosną po 2 miesięcznej stratyfikacjiSiewki są stosowane jako podkładka dla wrażliwszych gatunków i odmian. Można sporządzać sadzonki zielne w VI-VII. 


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne