Cleome spinosa, Tarenaya hassleriana – kleome ciernista, chełpia ciernista

Cleome spinosa – kleome ciernista


Cleome spinosa – kleome ciernista
Cleome spinosa, Tarenaya hassleriana – kleome ciernista, chełpia ciernista
Pochodzenie i opis

Cleome spinosa, Tarenaya hassleriana – kleome ciernista, chełpia ciernista rośnie dziko w Ameryce Południowej i Środkowej.

Kleome ciernista jest rośliną jednoroczną produkowaną z rozsady.

Jest rośliną wysoką, dorastająca do 1,5 m. Pędy są bardzo mocne i sztywne. Roślina mocno się rozkrzewia. Jest silnie owłosiona i zaopatrzona w liczne kolce u nasady liści. Liście są duże, dłoniasto złożone. Ulistnienie bardzo obfite. Cała roślina intensywnie, niezbyt ładnie pachnie.

Kleome zachwyca egzotycznym wyglądem, oryginalnymi pająkowatymi kwiatami i dłoniastymi liśćmi podobnymi do liści kasztanowca.

Kleome wytwarza charakterystyczne pająkowate kwiaty. Mają one cztery płatki i długie odstające pręciki. Kwiaty są one zebrane w długie grona na wierzchołkach pędów. Mogą być różowe, fioletowe lub białe. Kwiaty charakterystycznie pachną i zdobią roślinę przez całe lato i część jesieni – VI-X. Rozwijają się stopniowo od dołu ku górze.

Cleome spinosa, Tarenaya hassleriana - kleome ciernista, chełpia ciernista
Kwitnąca kleome ciernista

Po kwitnieniu pojawiają się owoce – wydłużone torebki. Nasiona przypominają muszle ślimaków (4000 nasion/1 g). W naszych warunkach klimatycznych nasiona najczęściej nie zdążają dojrzeć. Dlatego, aby uzyskać osobniki wydające nasiona należy rozpocząć przygotowanie rozsady już jesienią. W następnym roku rośliny zaczną zdecydowanie wcześniej kwitnąć i owocować.

Wymagania i uprawa

Kleome wymaga stanowiska w pełni nasłonecznionego, ciepłego i osłoniętego. Najlepiej rośnie i kwitnie na glebie żyznej, przepuszczalnej i niezbyt wilgotnej. Wytwarza wtedy ogromną masę zieleni. W czasie upałów wymaga podlewania, w przeciwnym razie dolne liście zaczynają przedwcześnie żółknąć. Może też dojść do opadania pąków kwiatowych. Kleome do prawidłowego wzrostu i kwitnienia potrzebuje systematycznego nawożenia mieszankami wieloskładnikowymi.

Kleome jest rośliną ciepłolubną, dlatego produkowana jest wyłącznie z rozsady. Jedynie w najcieplejszych rejonach Polski można się pokusić o wysiew nasion do gruntu pod koniec IV. Ma to tam uzasadnienie, ponieważ kleome nie lubi przesadzania.

Nasiona wysiewa się w ciepłej szklarni, do pojemników, w III. Nasion nie przykrywamy podłożem, a jedynie lekko je wciskamy. W kwietniu pikujemy siewki do doniczek. Gotową rozsadę sadzi się do gruntu w poł. V, w rozstawie 50 cm x 50 cm. Aby uzyskać mocno rozkrzewione rośliny można je uszczykiwać, opóźnia to jednak kwitnienie.

Podczas wszelkich prac przy kleome wskazane jest zakładanie rękawic, ze względu na ostre kolce.

Zastosowanie

Kleome świetnie nadaje się do obsadzania letnich kwietników. Pięknie wygląda w dużych grupach ogrodowych, szczególnie gdy może być oglądana z daleka np. na tle trawnika. Często stosowana jest na kwiat cięty, gdyż trwałość w wazonie sięga dwóch tygodni.


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne