Cobaea scandens – kobea pnąca

Pochodzenie i opis
Cobaea scandens – kobea pnąca, sępota rośnie dziko w Meksyku, gdzie jest byliną. Jest u nas sezonowym pnączem dorastającym do 2 – 6 m.
Kobea jest byliną, ale u nas traktowana jest jak roślina jednoroczna produkowana z rozsady.
Pędy ma długie, gęsto ulistnione. Liście są pierzastozłożone, zakończone wąsami czepnymi. Roślina wytwarza bardzo dużą masę zieleni i jest ozdobna nawet, gdy nie kwitnie. Liście nabierają fioletowego koloru, gdy utrzymuje się niska temperatura powietrza, szczególnie jesienią.
Kobea jest pnączem ogrodowym, które potrafi w ciągu sezonu zazielenić dowolną podporę. Do tego bardzo oryginalnie kwitnie.
Kwiaty są duże, kielichowate. Osadzone są na długich szypułkach. Wyrastają pojedynczo z kątów liści. Kwiaty są fioletowe lub białe, a pąki i nie rozwinięte kwiaty są zielonkawe.
Kwiaty wyglądają jak filiżanki na spodeczkach (stąd angielska nazwa cup and saucer vine)
Kobea zaczyna kwitnąć pod koniec lipca. Kwitnienie jest długie, nawet do pierwszych przymrozków. Czasami udaje się roślinie wytworzyć w naszych ogrodach owoce. Są one zielone, wielkości śliwki. Można z nich zebrać nasiona. Nasiona są duże, brązowe, spłaszczone (15 sztuk/1g).

Wymagania i zastosowanie
Kobea lubi stanowisko słoneczne, ciepłe i zaciszne. W miejscach zacienionych i w deszczowe lato roślina wolniej rośnie i słabiej kwitnie, wytwarza za to ogromną masę zielonych liści. Gleba powinna być gliniasta, próchniczna, dostatecznie wilgotna. Wymaga regularnego podlewania i zasilania nawozami fosforowo potasowymi. Nadmierne nawożenie azotem spowoduje bujny rozwój liści, ale słabe kwitnienie. Warto usuwać przekwitnięte kwiaty aby wydłużyć kwitnienie.
Po przymrozkach roślina zamiera, ale jeżeli mamy do dyspozycji chłodne jasne pomieszczenie (np. chłodną szklarnię), to możemy roślinę przetrzymać przez zimę, podobnie jak pelargonie. Wiosną należy wtedy roślinę mocno przyciąć w celu zmuszenia do wytworzenia nowych pędów.
Głównym sposobem rozmnażania kobei jest wysiew nasion. Nasiona powinny być wstępnie moczone w wodzie o temperaturze pokojowej przez ok. 12 godzin. Wysiewamy je w II-III najlepiej od razu po kilka do doniczek. Nasiona kiełkują ok 2 tygodnie w szklarni w temperaturze ok. 20oC. Rozsadę sadzimy na miejsce stałe w drugiej połowie V. Odstępy sadzenia 40 cm x 60 cm.
Sępotę można też rozmnażać przez sadzonki sporządzane w VIII lub wczesną wiosną, z roślin przechowywanych w ciepłej szklarni. Rośliny rozmnożone z sadzonek zakwitają nieco szybciej.
Zastosowanie
Kobea świetnie nadaje się do pokrywania południowych ścian budynków, przy siatkach ogrodzeniowych, altanach, pergolach. Musi mieć silne podpory.