Coleus blumei, Solenostemon scuttellarioides – koleus Blumego, pokrzywka brazylijska

Coleus blumei – koleus Blumego, pokrzywka brazylijska


Coleus blumei - koleus Blumego
Coleus blumei – koleus Blumego

Pochodzenie:  Indonezja, Afryka

Opis: Wysokość 25-80 cm, pokrój krzaczasty. Roślina nie wytwarza podziemnych organów spichrzowych, zimuje w postaci ulistnionych pędów, pędy czterokanciaste, soczyste, sztywne, kruche. Ozdobna tylko z pokroju i liści. Liście podobne nieco do liści pokrzywy, ale nie parzące osadzone parami, jajowate, o brzegach ząbkowanych, bardzo barwne – najczęściej purpurowe, czerwone, żółte w różnych kombinacjach. Kwiaty bez znaczenia zdobniczego, zebrane w kłosowate kwiatostany, różnobarwne różowe, liliowe, niebieskie, typowe dla rodziny wargowych – grzbieciste. Kwitnienie – latem, w zależności od odmiany. Im później roślina kwitnie, tym dłużej zachowuje  ładny pokrój i ulistnienie.

Wymagania: Stanowisko słoneczne lub tylko lekko ocienione, co wpływa na lepsze wybarwienie liści. Gleba próchniczna, zasobna, przepuszczalna. W czasie upałów oraz na pełnym słońcu rośliny wymagają systematycznego, obfitego podlewania, gdyż bardzo łatwo więdną. Rośliny należy systematycznie uszczykiwać, gdyż tylko wtedy uzyskamy rośliny niekwitnące i krzaczaste. Należy też systematycznie usuwać kwiatostany, co poprawi trwałość i pokrój roślin.

Zastosowanie: Gatunek doskonały do tworzenia zestawień kolorystycznych na klombach, kwietnikach dywanowych w pojemnikach stojących i wiszących, na obwódki, stosowany też jako krótkowieczna roślina doniczkowa.

Uprawa: Przed nastaniem pierwszych przymrozków ulistnione rośliny wstawiamy do jasnych pomieszczeń o temperaturze ok. 15oC. W czasie zimy umiarkowanie podlewamy. Pod koniec zimy rośliny przycinamy w celu pobudzenia wzrostu nowych pędów, wstawiamy do cieplejszego pomieszczenia, zaczynamy intensywniej podlewać i nawozić. W II-III z nowych pędów możemy sporządzać sadzonki wierzchołkowe. Przetrzymywanie roślin przez zimę jest mało opłacalne, tym bardziej, że rośliny doskonale rozmnażają się z siewu, a w naszych mieszkaniach nie ma dobrych warunków na przechowanie ulistnionych roślin (podobnie jak w przypadku pelargonii – zbyt mało światła przy zbyt wysokiej temperaturze).

Rozmnażanie:

– wegetatywne – zawsze otrzymamy rysunek liści identyczny jak u rośliny matecznej, z sadzonek wierzchołkowych sporządzanych w II-III, w temp. 20oC

– generatywne – niemal każda siewka ma nieco inną barwę liści i rysunek na liściach, wysiew nasion w I – III, kiełkowanie w temp. 20-22oC. Podczas przesadzania siewek możemy dokonać selekcji, gdyż rośliny najczęściej znacznie różnią się od siebie barwą liści. Młode rośliny zarówno rozmnożone z sadzonek jak i z siewu wymagają przycinania pędów 1-2 razy w celu dobrego rozkrzewienia. Na miejsce stałe wysadzamy rozsadę w V-VI  w rozstawie 15 cm x 20 cm.


2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne