Convolvulus tricolor – powój trójbarwny

Convolvulus tricolor – powój trójbarwny


Convolvulus tricolor - powój trójbarwny
Kwitnący powój trójbarwny
Pochodzenie i opis

Convolvulus tricolor – powój trójbarwny rośnie dziko w Basenie Morza Śródziemnego. Dorasta do 50 cm. Pędy są silnie rozgałęzione od dołu, stąd roślina rozrasta się mocno wszerz, a nie na wysokość. Liście są lancetowate, siedzące, bardzo liczne. Pędy i liście są delikatnie owłosione.

Jest to bardzo wdzięczna roślina do okrywania niewielkich powierzchni lub do pojemników.

Powój trójbarwny jest rośliną jednoroczną wysiewaną wprost do gruntu. Jest często mylony z wilcem purpurowym.

Kwiaty są typowe dla powojów – lejkowate, osadzone pojedynczo w kątach liści. Są trójbarwne, często z białą lub żółtą gardzielą, fioletowe, różowe, niebieskie.  Osadzone są na długich szypułkach. Kwiaty otwierają się tylko w dzień i podczas słonecznej pogody, a wieczorem i w dni pochmurne zamykają się spiralnie. Są nietrwałe, ale ich obfitość skutecznie to rekompensuje. Kwitnie długo, nawet do listopada. Owocem jest torebka. Nasiona są dość duże, brązowe, prawie okrągłe (100 sztuk/1 g).

Convolvulus tricolor -  powój trójbarwny
Nasiona powoju
Wymagania i uprawa

Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i ciepłym. Lubi gleby przeciętne, dobrze nawiezione, o odczynie lekko zasadowym. Dobrze reaguje na obecność wapnia w podłożu. Gleba powinna być średnio wilgotna, ale przepuszczalna. Nie znosi gleb zwięzłych i zlewnych. W czasie zimnych wilgotnych lat rośnie bardzo słabo i łatwo zapada na choroby grzybowe. Natomiast w czasie długotrwałej suszy wymaga podlewania. Powój nie znosi przesadzania, dlatego wysiewamy go bezpośrednio do gruntu.

Nasiona wysiewa się do gruntu w III/IV. Po wzejściu siewki przerywamy, pozostawiając rośliny w rozstawie 20 cm x 25 cm. Regularnie usuwamy przekwitnięte kwiaty.

Zastosowanie

Powój to doskonała roślina okrywowa. Bardzo szczelnie zarasta niewielkie powierzchnie na kwietnikach. Świetnie nadaje się do obsadzania skrzynek balkonowych oraz stojących i wiszących pojemników. Można z niego także robić niewielkie obwódki. Pojedyncze rośliny można wysiewać w ogródkach skalnych.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne