Coreopsis grandiflora – nachyłek wielkokwiatowy

Coreopsis grandiflora – nachyłek wielkokwiatowy


Coreopsis grandiflora - nachyłek wielkokwiatowy
Coreopsis grandiflora – nachyłek wielkokwiatowy

Pochodzenie i opis: Rośnie w Ameryce Północnej, na miejscach suchych i piaszczystych łąkach. Wysokość 60-80 cm. Tworzy wzniesioną, szybko rosnącą kępę, mającą tendencję do pokładania się. Liście lancetowate, 3 lub 5-dzielne, pierzaste, żywo zielone. Kwiaty duże, białe, wyrastające pojedynczo na długich szypułkach. Kwitnie w VII-IX. Gatunek krótkowieczny (już w trzecim roku uprawy wypada część roślin).

Wymagania: Dobrze rośnie tylko w pełnym słońcu i ciepłym stanowisku. Mało wymagający co do gleby. Gleba sucha do średnio wilgotnej, niezbyt żyzna, piaszczysta, przepuszczalna. Im gleba jest suchsza i uboższa, tym wyższa roślina.

Uprawa: Wymaga odnawiania nasadzenia przez podział co 2-3 lata ze względu na krótkowieczność tego gatunku. Dobrze jest w końcu września przyciąć wszystkie pędy, co również przedłuża trwałość tego gatunku na rabacie i zwiększa odporność roślin.

Rozmnażanie: Z nasion w IV-VI, przez podział zimą lub w IV-V, przez sadzonki wierzchołkowe sporządzone wiosną.

Zastosowanie: Na rabatach bylinowych, na kwiat cięty. Najlepiej prezentuje się posadzony w dużych grupach, choć jest to zastosowanie dość ograniczone tym, że gatunek szybko wypada z rabaty.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne