Corydalis cava, C. bulbosa – kokorycz pusta
Pochodzenie i opis

Corydalis cava, C. bulbosa – kokorycz pusta jest dość pospolita leśna roślina. Rośnie dziko w widnych lasach liściastych w Polsce i Europie.
Kokorycz pusta to niska roślina dorastająca do 30 cm. Rozwija się wczesną wiosną z niewielkiej bulwy. Starsze bulwy stają się puste w środku, stąd nazwa.
Liście są wcinane, o barwie sino zielonej. Główną ozdobą rośliny są wczesnowiosenne kwiaty. Kokorycz kwitnie w III-IV. Kwiaty są zebrane w gęste kwiatostany. Są fioletowe, czerwone, rzadziej białe. Wyrastają na wierzchołku dość długiego pędu kwiatostanowego. Kwiaty mają niepodzielone przysadki oraz charakterystyczną ostrogę. Po kwitnieniu nadziemna część rośliny stopniowo zanika.

Wymagania
Kokorycz najlepiej rośnie w miejscach lekko ocienionych. Wymaga gleby próchnicznej, stale lekko wilgotnej. Gleba powinna być lekko kwaśna. Jest gatunkiem w pełni mrozoodpornym.
Rozmnażanie
Najczęściej stosuje się wysiew nasion zaraz po ich zebraniu. Łatwo daje samosiew. Nasiona są roznoszone przez mrówki dzięki elajosomom. Można też dzielić rozrośnięte kępki.
Zastosowanie
Kokorycz pusta nadaje się do zadarniania zacienionych, dzikich, naturalistycznych części ogrodu. Najczęściej jest sadzona pod drzewami i krzewami. Podczas sadzenia warto pamiętać, że po kwitnieniu część nadziemna zanika.