Cosmos bipinnatus – kosmos podwójnie pierzasty

Pochodzenie i opis
Cosmos bipinnatus – kosmos podwójnie pierzasty, onętek, warszawianka stanowi piękny i mocny akcent na kwietniku. Jego kwiaty mają bardzo wyraziste barwy, a bujny wzrost nie pozwala nie zauważyć tej rośliny w nasadzeniu. Rośnie dziko w Ameryce Południowej i Środkowej. Dorasta do 120 cm.
Kosmos wytwarza wysokie, wzniesione i rozgałęzione pędy. Liście są mocno wcinane, podobne do koperku, jasnozielone.
Kosmos jest rośliną jednoroczną wysiewaną wprost do gruntu.
Kwiaty są zebrane w duże koszyczki. Kwiaty języczkowe („płatki”) są różowe, białe, fioletowe, czerwone, zebrane w jednym okółku. Kwiaty rurkowate („środek”) są żółte. Kwitnienie jest długie i obfite, przeciąga się nawet do października. Nasiona są ciemnobrązowe, wydłużone (200-250 sztuk/1 g).

Wymagania i uprawa
Kosmos jest gatunkiem ciepłolubnym. Dlatego powinien mieć stanowisko wyjątkowo słoneczne, osłonięte i ciepłe, Najlepsza jest gleba średnio żyzna i przepuszczalna. Na glebie zbyt zasobnej roślina słabiej kwitnie. Kosmos jest bardzo wrażliwy na przymrozki.
Nasiona wysiewamy do gruntu w końcu IV, nigdy wcześniej ze względu na wrażliwość na przymrozki. Siewki przerywamy zostawiając rośliny w rozstawie 30 cm x 40 cm.
Możemy też produkować kosmos z rozsady. W takim wypadku należy wysiać nasiona do pojemników do inspektu na początku kwietnia. Rozsadę sadzimy na miejsce stałe po 15 maja.
Regularnie usuwamy przekwitnięte kwiatostany, aby przedłużyć kwitnienie i nie dopuścić do samosiewów. Wyższe odmiany mogą wymagać podpierania.
Zastosowanie
Kosmos jest cennym gatunkiem kwietnikowym. Szczególnie ładnie prezentuje się posadzony w dużej grupie. Doskonale nadaje się na kwiat cięty do letnich bukietów. Długo zachowuje świeżość po ścięciu). Ze względu na znaczną wysokość może stanowić piękną osłonę.
