Cosmos bipinnatus – kosmos podwójnie pierzasty, onętek, warszawianka

Cosmos bipinnatus – kosmos podwójnie pierzasty


Cosmos bipinnatus - kosmos podwójnie pierzasty
Cosmos bipinnatus – kosmos podwójnie pierzasty, onętek, warszawianka
Pochodzenie i opis

Cosmos bipinnatus – kosmos podwójnie pierzasty, onętek, warszawianka stanowi piękny i mocny akcent na kwietniku. Jego kwiaty mają bardzo wyraziste barwy, a bujny wzrost nie pozwala nie zauważyć tej rośliny w nasadzeniu. Rośnie dziko w Ameryce Południowej i Środkowej. Dorasta do 120 cm.

Kosmos wytwarza wysokie, wzniesione i rozgałęzione pędy. Liście są mocno wcinane, podobne do koperku, jasnozielone.

Kosmos jest rośliną jednoroczną wysiewaną wprost do gruntu.

Kwiaty są zebrane w duże koszyczki. Kwiaty języczkowe („płatki”) są różowe, białe, fioletowe, czerwone, zebrane w jednym okółku. Kwiaty rurkowate („środek”) są żółte. Kwitnienie jest długie i obfite, przeciąga się nawet do października. Nasiona są ciemnobrązowe, wydłużone (200-250 sztuk/1 g).

Cosmos bipinnatus
Kosmos – odmiana półpełna
Wymagania i uprawa

Kosmos jest gatunkiem ciepłolubnym. Dlatego powinien mieć stanowisko wyjątkowo słoneczne, osłonięte i ciepłe, Najlepsza jest gleba średnio żyzna i przepuszczalna. Na glebie zbyt zasobnej roślina słabiej kwitnie. Kosmos jest bardzo wrażliwy na przymrozki.

Nasiona wysiewamy do gruntu w końcu IV, nigdy wcześniej ze względu na wrażliwość na przymrozki. Siewki przerywamy zostawiając rośliny w rozstawie 30 cm x 40 cm.

Możemy też produkować kosmos z rozsady. W takim wypadku należy wysiać nasiona do pojemników do inspektu na początku kwietnia. Rozsadę sadzimy na miejsce stałe po 15 maja.

Regularnie usuwamy przekwitnięte kwiatostany, aby przedłużyć kwitnienie i nie dopuścić do samosiewów. Wyższe odmiany mogą wymagać podpierania.

Zastosowanie

Kosmos jest cennym gatunkiem kwietnikowym. Szczególnie ładnie prezentuje się posadzony w dużej grupie. Doskonale nadaje się na kwiat cięty do letnich bukietów. Długo zachowuje  świeżość po ścięciu). Ze względu na znaczną wysokość może stanowić piękną osłonę.

Cosmos bipinnatus - kosmos podwójnie pierzasty
Kosmos podwójnie pierzasty w Łazienkach Królewskich

2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne