Cosmos sulphureus – kosmos siarkowy, kosmos żółty

Cosmos sulphureus – kosmos siarkowy, kosmos żółty


Cosmos sulphureus - kosmos siarkowy

Pochodzenie i opis

Cosmos sulphureus – kosmos siarkowy, kosmos żółty to wspaniały gatunek do tworzenia mocnego pomarańczowego akcentu na letnich kwietnikach. Rośnie dziko w tropikalnych rejonach Meksyku i Brazylii. Osiąga wysokość 90 cm. Pędy ma silnie rozgałęzione. Liście są podwójnie pierzaste, nieco szersze, a  kwiaty nieco mniejsze niż u kosmosu podwójne pierzastego.

Kosmos siarkowy jest gatunkiem jednorocznym wysiewanym wprost do gruntu.

Kwiaty są bardzo liczne, zawsze w odcieniach pomarańczowych lub żółtych. Kwiaty rurkowate („środek”) są stosunkowo długie i lekko wystają. Kwitnie obficie przez całe lato. Nasiona są ciemne, wydłużone (250 sztuk/1 g).

Wymagania i uprawa

Kosmos żółty lubi stanowisko słoneczne, ciepłe i osłonięte. Wymaga gleby średnio żyznej, przepuszczalnej. Jest gatunkiem wybitnie ciepłolubnym

Nasiona wysiewamy do gruntu w końcu IV, nigdy wcześniej ze względu na wrażliwość na przymrozki. Siewki przerywamy zostawiając rośliny w rozstawie 30 cm x 40 cm. Możemy też produkować rozsadę kosmosu żółtego. Nasiona wysiewa się do pojemników w inspekcie na początku kwietnia. Rozsadę sadzimy na miejsce stałe po 15 maja. Regularnie usuwamy przekwitnięte kwiatostany, aby przedłużyć kwitnienie i nie dopuścić do samosiewów. Wyższe odmiany mogą wymagać podpierania.

Zastosowanie

Kosmos siarkowy jest cennym gatunkiem kwietnikowym. Szczególnie ładnie prezentuje się posadzony w dużej grupie. Doskonale nadaje się na kwiat cięty do letnich bukietów, ponieważ długo zachowuje  świeżość po ścięciu. Ze względu na znaczną wysokość może stanowić piękną osłonę.

Cosmos sulphureus - kosmos siarkowy


2

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne