Crocosmia x crocosmiiflora – krokosmia ogrodowa, montbrecja, cynobrówka

Crocosmia x crocosmiiflora – krokosmia ogrodowa, montbrecja, cynobrówka


Crocosmia x crocosmiiflora – krokosmia ogrodowa
Pochodzenie i opis

Crocosmia x crocosmiiflora – krokosmia ogrodowa, montbrecja, cynobrówka to bulwiasta bylina niezimująca w gruncie o jaskrawych kwiatach pojawiających się późnym latem i jesienią.

Jest to mieszaniec gatunków dziko rosnących w Afryce Południowej. Jest kuzynką mieczyka i frezji.

Krokosmia wytwarza bulwy zaopatrzone w korzenie kurczliwe (podobnie jak mieczyk). Korzenie te kurcząc się wciągają roślinę głębiej i umożliwiają powstawanie nowych bulw nad bulwą mateczną. Dorasta do 80 cm.

Tworzy kępy trawiastych liści. Z kępy tej wyrastają dość późno, bo w drugiej połowie lata (k. VII – IX) nagie pędy kwiatostanowe z kwiatami zebranymi w jednostronne grona podobne do gron frezji. Kwiaty, w zależności od odmiany, mają różne odcienie żółci, pomarańczu i czerwieni (barwy ognia). Kwiaty są pachnące i przyciągają motyle. W warunkach naturalnego występowania kwiaty są zapylane przez kolibry.

Crocosmia_hybrida - montbrecja
Crocosmia hybrida – montbrecja
Wymagania i uprawa

Najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych i ciepłych, choć dobrze znosi półcień. Wymaga gleby dobrze zdrenowanej, przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. W czasie długotrwałej suszy wymaga podlewania.

Co do zimowania montbrecji, to zdania są mocno podzielone. Wiem z doświadczenia, że niektóre odmiany (niestety te o małych, niezbyt barwnych kwiatach) są w stanie przezimować pod przykryciem w ogrodzie (okolice Warszawy). Inne, niestety te ładniejsze, musimy co roku wykopywać i ich bulwy przechowywać w pomieszczeniu, podobnie jak mieczyki. Bulwy wykopujemy po pierwszych przymrozkach, gdy liście już uschną. Po obsuszeniu i oczyszczeniu przechowujemy na sucho w pomieszczeniu o temp. ok. 5-8oC. Do gruntu sadzimy w IV/V.

Rozmnażanie

Przez oddzielanie bulw potomnych. Można też rozmnażać krokosmię przez wysiew nasion.

Zastosowanie

Doskonała roślina na późno letnie rabaty. Nadaje się do sadzenia w pojemnikach. Bardzo dobra na kwiat cięty, gdyż może stać w wazonie nawet 2 tygodnie.


 

4

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne