Cymbidium – cymbidium


cymbidium
Kwitnące Cymbidium
Pochodzenie i opis

Cymbidium – cymbidium to mieszaniec gatunków rosnących dziko na Madagaskarze i Azji Południowej, nawet w Himalajach.

Jest storczykiem naziemnym o wzroście sympodialnym – nowe pędy wykształcają się u niego z pąków bocznych wyrastających na starych pędach.

W naturze dorasta do 1 m, w uprawie do ok. 40 cm. Liście są długie, liczne, lancetowate. Kwiaty są zebrane w groniaste, duże kwiatostany. Są różnobarwne, najczęściej pastelowe i nakrapiane. Kwiaty mają piękną, pofałdowaną warżkę. Kwitnienie przebiega jesienią i wiosną.

Kwiaty utrzymują się na roślinie nawet do 3 miesięcy. W wazonie potrafią mieć trwałość nawet przez 1,5 miesiąca.

Po kwitnieniu pędy kwiatostanowe można przyciąć u podstawy pseudobulwy, gdyż nie będzie ona już więcej kwitła. Nowe pędy kwiatostanowe pojawią się na nowych pseudobulwach.

Wymagania i uprawa

Gatunek ten wymaga umiarkowanej temperatury powietrza  (ok. 17oC). Dobrze rośnie na stanowisku nasłonecznionym, umiarkowanie wilgotnym. Bardzo chętnie spędza lato w lekko ocienionym ogrodzie. Przechodzi wtedy krótki okres spoczynku.

Do wytworzenia kwiatostanów roślina potrzebuje krótkiego okresu chłodu, szczególnie nocą. W tym czasie znosi nawet obniżenie temperatury do 1 oC!!!

Wymaga żyznej, przepuszczalnej ziemi z grubą warstwą drenażu, lekko kwaśnej, nie zasolonej. Lubi systematyczne podlewanie (podłoże powinno być stale wilgotne) i nawożenie mineralne (stężenie nawozu o połowę mniejsze niż dla innych roślin). Cymbidium można rozmnażać przez podział rozrośniętych roślin w okresie spoczynku.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne