Datura suaveolens, Brugmansia suaveolens – bieluń pachnący, datura, trąby anielskie

Datura suaveolens, Brugmansia suaveolens – bieluń pachnący, datura, trąby anielskie


Datura suaveolens, Burgmansia suaveolens – bieluń pachnący, datura

Pochodzenie i opis

Datura suaveolens, Brugmansia suaveolens – bieluń pachnący, datura, trąby anielskie pochodzi z Meksyku, gdzie jest krzewem. Jest roślina wysoką lub bardzo wysoką. Dorasta nawet do 4 m. Nie wytwarza podziemnych organów spichrzowych i zimuje w postaci ulistnionych pędów, podobnie jak pelargonia.

Wygląda jak małe drzewko. Jest ozdobna przede wszystkim z wielkich kwiatów. Wzrok przyciągają też duże liście. Liście są owalne, nagie, lekko wcinane, osadzone na długich szypułkach.

Datura wytwarza duże, lejkowate, silnie pachnące kwiaty. Kwiaty są osadzone na długich szypułkach. Kwiaty zwieszają się. Mają różne barwy, w zależności od odmiany: różowe, żółte, pomarańczowe. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Kwitnie drugiej połowie lata i jesienią – od VII do pierwszych przymrozków. Cała roślina jest silnie trująca.

Wymagania i uprawa

Datura lubi stanowisko słoneczne lub tylko lekko ocienione, ciepłe i osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna i dobrze uprawiona. Ze względu na swoje rozmiary rośliny wymagają systematycznego podlewania i nawożenia. Są wrażliwe na pierwsze jesienne przymrozki.

Przed nastaniem przymrozków ulistnione rośliny wstawiamy do jasnych pomieszczeń o temperaturze ok. 5-8oC. Przycinamy pędy o 1/3 długości. W czasie zimy umiarkowanie podlewamy. Pod koniec zimy rośliny wstawiamy do cieplejszego pomieszczenia i zaczynamy intensywniej podlewać i nawozić. Tak przechowywane datury mogą być materiałem matecznym na następny rok.
Rozmnażanie
  • przez sadzonki wierzchołkowe w III. Ukorzenione rośliny sadzimy do gruntu w V/VI.
  • wysiew nasion – stosowany wyłącznie dla niektórych odmian o kwiatach pojedynczych. Nasiona należy poddać krótkiej, 2-4 tygodniowej stratyfikacji. Nasiona wysiewamy w II-III, kiełkują w temp. 22oC.
Zastosowanie

Jest cenną rośliną sadzoną do dużych pojemników na zewnątrz – w ogrodzie, na dużym tarasie. Najładniej wygląda wyeksponowana pojedynczo na trawniku, werandzie, tarasie. Cała roślina jest silnie trująca.


5

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne