Dianthus deltoides – goździk kropkowany

Dianthus deltoides – goździk kropkowany


Dianthus deltoides - goździk kropkowany
Dianthus deltoides – goździk kropkowany

Pochodzenie i opis: Europa aż do Azji, także gatunek krajowy, wrzosowiska i skraje lasów. Wysokość 10-20 cm, a w czasie kwitnienia 20-30 cm. Pokrój kobiercowy w postaci dość luźnych poduszeczek. Liście lancetowate, trawiastozielone, brunatniejące po kwitnieniu.

Kwiaty zebrane w luźne wierzchotki na szczytach pędów, czerwone, różowe lub białe. Odmiany o kwiatach białych mają liście jasnozielone, a o kwiatach purpurowych – ciemnozielone. Najwcześniej zakwitające kwiaty mają na płatkach białe kropki (stąd nazwa tego gatunku). Kwiaty są bezwonne, zamykają się na noc. Kwitną w VI-IX. Obficie kwitną tylko przez 3-4 lata. Starsze kępy ogołacają się od środka. Jest to gatunek bardzo ekspansywny, silnie się rozrasta, a nie przycięty po kwitnieniu rozsiewa.

Wymagania: Stanowisko ciepłe i nasłonecznione. Gleba sucha do średnio wilgotnej, zdrenowana, uboga, najlepiej zasadowa. Odporny na niską temperaturę, ale lepiej przed mrozami okryć, gdyż w bezśnieżne i wietrzne zimy wymarza.

Uprawa: W gorące i suche lata, po kwitnieniu, należy podlać i zasilić 0,3% roztworem saletry wapniowej, co spowoduje, że po 2 tygodniach roślina znów zakwitnie. Po kwitnieniu przyciąć, aby pędy się nie ogołacały i nie rozsiewały się nasiona. Często odmładzać, gdyż po 3-4 latach kwitną mniej obficie i ogołacają się.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion w II-VI, które kiełkują po 10 dniach. Siewki pikować wprost do doniczek. Przez podział w IV-V.

Zastosowanie: W ogródkach skalnych na małych powierzchniach (nie ma jednak typowego charakteru szlachetnych roślin górskich), do tworzenia barwnych plam na rabatach i kwietnikach, w ogrodzie wrzosowiskowym, na obwódki. Nadaje się na zastępcze trawniki. Dobrze prezentuje się z trawami ozdobnymi.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne