Dlaczego kliwia nie kwitnie?


Clivia miniata - kliwia pomarańczowa
Kliwia pomarańczowa ma piękne pomarańczowe kwiaty

Dlaczego kliwia nie kwitnie, skoro jest rośliną łatwą w uprawie i chętnie trzymaną w mieszkaniach, biurach itp.? Aby kwitła co roku musimy spełnić kilka jej zachcianek:

  1. Kliwia nie znosi zmiany miejsca ani przekręcania doniczki. Dobrze zastanówmy się nad docelowym miejscem dla kliwii tak, aby jak najmniej ją ruszać. Na doniczce warto zaznaczyć stronę ustawienia rośliny i po ewentualnej zmianie miejsca (np. prysznic, mycie powierzchni w pokoju) odstawić zachowując docelowe ustawienie rośliny.
  2. Do wytworzenia kwiatów kliwia potrzebuje okresu spoczynku. Jest to uwarunkowane genetycznie i wiąże się z miejscem pochodzenia rośliny. W dolinach górskich Afryki Południowej występuje określony cykl wegetacji – w okresie V – VIII, w okresie suszy rośliny przechodzą okres spoczynku, a zaczynają wegetację wraz z nadejściem pory deszczowej. Kliwia potrzebuje więc okresu przesuszenia przypadający u nas na IX-XII.
  3. Aby kliwia zakwitła potrzebuje okresu przechłodzenia. Roślina powinna  przez kilka tygodni stać w temperaturze obniżonej do 10-14oC (od poł. IX do I).  Utrzymanie takiej temperatury w mieszkaniu jest trudne, dlatego kliwie szczególnie ładnie kwitną w słabiej ogrzewanych korytarzach biurowych, hotelowych, restauracyjnych itp. Im bardziej obniżamy temperaturę powietrza tym mocnej ograniczamy podlewanie.
  4. Należy ścinać pędy kwiatostanowe zaraz po kwitnieniu, aby nie dopuścić do tworzenia się nasion. Tworzenie nasion jest tak dużym wysiłkiem dla rośliny, że roślina może w następnym roku nie zakwitnąć.

    Przeczytaj więcej o kliwii

3

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Rośliny ozdobne