Dodecatheon meadia, Dodecatheon pauciflorum – bożykwiat Meada

Dodecatheon meadia, Dodecatheon pauciflorum – bożykwiat Meada


Dodecatheon meadia, Dodecatheon pauciflorum - bożykwiat Meada
Dodecatheon meadia, Dodecatheon pauciflorum – bożykwiat Meada

Dekoracyjność: Delikatne, oryginalne późnowiosenne kwiaty. Po kwitnieniu część nadziemna zanika.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Ameryce Północnej. Liście wydłużone, zebrane w przyziemną rozetę, zanikają po kwitnieniu. Kwiaty zebrane po kilka-kilkanaście na szczycie długiego nagiego pędu (do 60 cm wysokości). Kwiaty różowe, oryginalne, podobne do cyklamena, kwitnienie w V-VI.

Wymagania: Nadaje się do obsadzania miejsc półcienistych i cienistych, na glebie żyznej, próchnicznej. W czasie wzrostu i kwitnienia wymaga stałego, systematycznego dostarczania wody. Źle znosi przesadzanie. Gatunek mrozoodporny. Roślina łatwa w uprawie.

Rozmnażanie: Wysiew nasion w I-III, kiełkowanie ok. 2 tygodni na świetle. Od VIII do zimy można sporządzać sadzonki korzeniowe (fragmenty korzeni z widocznymi pąkami. Takie sadzonki umieszczone pionowo w skrzynkach, w ciepłym pomieszczeniu ukorzeniają się do wiosny, Do sadzenia do ogrodu nadają się późną wiosną. Rozrośnięte okazy można dzielić po zaschnięciu liści.

Zastosowane: Wdzięczna roślina do sadzenia w cienistych zakątkach ogrodu, w ogrodach naturalistycznych oraz w chłodniejszych miejscach ogrodu skalnego. Pięknie prezentuje się w towarzystwie paproci, orlików, epimedium. Przy sadzeniu należy pamiętać, że po kwitnieniu roślina zanika, dlatego nie należy jej sadzić na obrzeżach rabat.


 

1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne