Dolichos lablab, Lablab purpureus – wspięga pospolita, fasolnik egipski

Dolichos lablab, Lablab purpureus – wspięga pospolita, fasolnik egipski


Dolichos lablab - wspięga pospolita, fasolnik egipski
Dolichos lablab – wspięga pospolita, fasolnik egipski
Pochodzenie i opis

Dolichos lablab, Lablab purpureus – wspięga pospolita, fasolnik egipski rośnie dziko w Afryce, tam też jest uprawiany od wieków jako roślina użytkowa. Jest rośliną wieloletnią, ale krótkowieczną, choć łatwo się wysiewa i nie widać przez to jej zamierania. Rośnie szybko i silnie, dorasta do 6 metrów (w uprawie do 2-3). Ma głęboki i mocny system korzeniowy.

Fasolnik egipski jest krótkowieczną byliną, ale u nas traktowany jest jak roślina jednoroczna produkowana z rozsady.

Roślina jest podobna do fasoli. Oplata się wokół podpory pędami, ma trójlistkowe liście złożone, typowe grzbieciste kwiaty i grube strąki.  Kwiaty i strąki mają barwę fioletową, białą lub różową. Kwiaty delikatnie pachną. Kwitnie latem, od VI do pierwszych przymrozków.

Fasolnik to szybko rosnące pnącze ozdobne z kwiatów, liści i strąków.

Wymagania i uprawa

Fasolnik to roślina wybitnie światłożądna i ciepłolubna. Wymaga przepuszczalnych gleb, nie znosi natomiast gleb podmokłych i chłodnego deszczowego lata. Woli nawet okresowy niedobór wody niż jego nadmiar. Suszę dobrze znosi dzięki głębokim korzeniom. Wymaga mocnych podpór.

Nasiona wysiewa się w III pod osłonami lub w drugiej połowie V bezpośrednio do gruntu, pamiętając o przykrywaniu zasiewów podczas chłodnych majowych nocy. Nasiona wschodzą nierównomiernie, dlatego przed siewem warto je przez kilka godzin moczyć w ciepłej wodzie.

Zastosowanie

U nas stosowany jest przede wszystkim jako roślina ozdobna do szybkiego zazieleniania altan, płotów itp. Jako roślina jadalna nie jest polecana, ponieważ nasiona zawierają trujące glikozydy i trzeba je gotować „w kilku wodach”.  Podobno można też jeść liście, kwiaty i korzenie, ale ja nie próbowałam.


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne